Relacje
Budujemy nowoczesny powiat
– Mogę obiecać mieszkańcom jedno. Ciężką pracę, aktywne działania, śmiałe projekty, a wszystko po to, by w powiecie żyło się jeszcze lepiej – mówi Jan Grabkowski w wywiadzie, którego udzielił po inauguracyjnej sesji Rady Powiatu w Poznaniu.
„Budujemy nowoczesny powiat. Przyłącz się!”. Na to hasło odpowiedziała rekordowa liczba wyborców, o czym świadczy nie tylko Pański wynik, ale także wynik całej Koalicji Obywatelskiej. Pan zdobył procentowo największą liczbę głosów w powiecie, a koalicja „wprowadziła” do Rady Powiatu czternastu radnych, o jednego więcej niż w minionej kadencji.
– Idąc do wyborów wiedzieliśmy jedno: nie robimy rewolucji, cały czas doskonalimy to, co udało nam się osiągnąć przez minione lata. A mamy z czego być dumni. Nasze kształcenie zawodowe jest na najwyższym poziomie w kraju. Jeszcze niedawno to od Niemców uczyliśmy się jak edukować fachowców. Dziś po naukę przyjeżdżają do nas nie tylko samorządowcy z Polski, ale na przykład z Ukrainy. Olbrzymią wagę przykładamy do szeroko pojętej polityki społecznej. Powiat poznański to 400 tysięcy mieszkańców. Nie wszystkim się doskonale powodzi. Gminy mają swoją opiekę społeczną, my – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, z którym ściśle współpracuje 300 rodzin zastępczych i asystentów. Prowadzimy domy dziecka, dwa samorządowe, jeden rodzinny. Dbamy o zdrowie, stąd oferujemy mnóstwo badań i szczepień profilaktycznych. Cały czas modernizujemy szpital w Puszczykowie. Jeszcze więcej uwagi – dzięki Powiatowej Radzie Seniorów – poświęcimy osobom starszym. Jesteśmy pionierami w dbaniu o środowisko. Od 12 lat prowadzimy wzorcowy program likwidacji azbestu, a od ubiegłego roku dofinansowujemy wymianę starego ogrzewania na ekologiczne. A na modernizację i zarządzanie drogami powiatowymi wydaliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy blisko 100 milionów złotych.
Wraz z nową kadencją powstała też szersza koalicja, która będzie teraz zarządzać powiatem. Dlaczego?
Do naszych naturalnych koalicjantów czyli Niezależnych dla Powiatu i Polskiego Stronnictwa Ludowego dołączyli Bezpartyjni. Taki układ wynika z faktu, że myślimy podobnie, kreatywnie i pozytywnie. I dzięki temu mogę mieszkańcom obiecać jedno. Ciężką pracę, aktywne działania, śmiałe projekty, a wszystko po to, by w powiecie żyło się jeszcze lepiej. Oczywiście deklaruję ze swej strony współpracę z opozycją, jeśli będzie przedstawiać konstruktywne i merytoryczne propozycje. Niestety, w poprzedniej kadencji o taką postawę było bardzo trudno.
Antoni Kalisz, do niedawna wiceburmistrz Kórnika, po pierwszej sesji dołączył do Zarządu Powiatu w Poznaniu. Czy możemy spodziewać się jeszcze innych zmian personalnych w nowej kadencji?
Mam to szczęście, że w swojej pracy otaczam się fachowcami i specjalistami. I dotyczy to zarówno pracowników Starostwa, jak i najbliższych współpracowników w Zarządzie. Zmiana na stanowisku członka Zarządu była efektem decyzji Zygmunta Jeżewskiego, który zdecydował się przejść na emeryturę. Po sześciu latach współpracy z Zygmuntem, który dla mnie jest profesjonalistą i wzorem pracowitości, jego miejsce zajmie Antoni Kalisz. Równie doświadczony samorządowiec. Rada Powiatu w Poznaniu przyjęła tę kandydaturę. Nadal też będę współpracował z Tomaszem Łubińskim, wicestarostą poznańskim i Piotrem Zalewskim, który jest członkiem Zarządu Powiatu w Poznaniu.