Relacje
Budzą podziw i wielki szacunek…
Fundacja „Nigdy nie jest za późno”, firma PASO oraz Arleta i Krzysztof Matusiakowie zostali laureatami tegorocznych Nagród Starosty Poznańskiego. – Wręczamy je tym, którzy są kreatywni, przedsiębiorczy, a przy tym robią coś dla innych. Warto doceniać takich ludzi i warto się nimi chwalić. To przecież ich jakość stanowi o jakości samorządu – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Podczas uroczystości bardzo często przewijało się słowo sigma, które nie tak dawno zostało uznane Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Sigmą nazywane są osoby mądre, silne, konsekwentne w działaniu, wierne swoim zasadom i budzące podziw oraz szacunek otoczenia. – Śmiało mogę powiedzieć, że powiat poznański sam jest taką sigmą. Największy, najludniejszy, najlepiej rozwijający się… – zapewniał z uśmiechem starosta. – I dlatego nie możemy nie dostrzegać osób, które na takie miano również zasługują. I to w różnych obszarach. To właśnie z myślą o nich powstało to wyróżnienie – dodał.
Nagrody Starosty Poznańskiego przyznawane są od 2014 roku. Otrzymują je najbardziej aktywni oraz zaangażowani społecznicy. Laur można zdobyć w trzech kategoriach: organizacji pozarządowych, przedsiębiorczości, a także inicjatyw obywatelskich. W tym pierwszym obszarze wyróżnienie trafiło do fundacji „Nigdy nie jest za późno” z gminy Tarnowo Podgórne, która na rynku działa już ponad dekadę, a jej misją jest przełamywanie stereotypów dotyczących osób dojrzałych. Prezeska fundacji, Maja Stępień, z sukcesami koordynuje liczne akcje na rzecz seniorów, wśród nich m.in. zajęcia taneczne, warsztaty wizerunkowe czy też te propagujące zdrowy styl życia.
– Nigdy nie jest za późno na miłość, naukę i spełnianie marzeń. Chcemy dodawać ludziom skrzydeł. U nas nie funkcjonuje słowo senior i seniorka. Są tylko dziewczyny i chłopaki. Bo nimi się jest do końca życia. Jeśli myślisz o sobie dobrze, jeśli kochasz siebie, jeśli jesteś gotowy, gotowa uczyć się każdego dnia – nawet niech to będzie szydełkowanie, cokolwiek co pobudzi twój mózg do pracy, jeśli dasz sobie pozwolenie, by spełniać swoje nawet najbardziej szalone marzenie, to wiek w niczym ci nie przeszkodzi. Każdemu podopiecznemu mówię „nie bój się”. Dopóki nie spróbujesz, nie będziesz wiedział… Nie można oddawać życia walkowerem – zapewniała Maja Stępień.
W kategorii przedsiębiorczość doceniono rodzinną firmy PASO z Tarnowa Podgórnego. Ich znakiem rozpoznawczym są kultowe plecaki i tornistry. Od 2012 roku sprzedali ponad 19 milionów swoich produktów. Jednak dla właścicieli przedsiębiorstwo to nie tylko miejsce pracy, ale przede wszystkim sposób na zaangażowanie społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw, zaangażowanie w działalność dobroczynną, jak i finansowe wspieranie wydarzeń sportowych czy kulturalnych. – Pomaganie jest wpisane w DNA naszej firmy. Przedsiębiorczość to dla nas to nie tylko biznes i wyniki finansowe. To przede wszystkim odpowiedzialność. Za ludzi, którymi się otaczamy, za lokalne społeczności, za naszych pracowników. Ta nagroda jest także ich – powiedziała Ewa Kuraszkiewicz z firmy PASO.
Laureaci w kategorii inicjatyw obywatelskich – małżeństwo Arleta i Krzysztof Matusiakowie pracują 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. To zawodowa rodzina zastępcza z Puszczykowa, która od ponad dwóch dekad daje dom i schronienie skrzywdzonym dzieciom. Są najdłużej funkcjonującym pogotowiem rodzinnym w powiecie poznańskim. Dotychczas zaopiekowali się blisko 70 dzieci. Ich najstarsza wychowanka skończy w tym roku 32 lata. Swoją energią zarażają innych i nieustannie motywują do działania. Dla państwa Matusiaków to misja, by dać miłość, wsparcie oraz dobre warunki życia najbardziej potrzebującym.
– Jesteśmy szczęściarzami, ponieważ robimy to co kochamy, i to co umiemy najlepiej. Czyli dajemy miłość i ciepło małym, bezbronnym dzieciom, które nie mogą się wychowywać w swoich rodzinach. Uczymy ich przy tym szacunku, wrażliwości, i jak być dobrym człowiekiem – mówiła Arleta Matusiak. Galę, która odbyła się w piątkowy wieczór na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich uświetniły występy znakomitej wokalistki, kompozytorki, a przy tym nauczycielki śpiewu Kasi Rościńskiej oraz harfisty Michała Zatora. Gwiazdą wieczoru był Kuba Badach, świetny wokalista, laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Artysta, wraz ze swoim zespołem, zaprezentował własne wersje utworów Andrzeja Zauchy.
Zdjęcia: Anna Skalska, Tomasz Sikorski