MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Co należy wiedzieć o ogrzewaniu…

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 19 listopada 2016

Średnie miesięczne koszty ogrzewania zimą mieszkania czy domku jednorodzinnego wahają się od 250 zł nawet do 700 czy tysiąca złotych. To, jaki rachunek dostaniemy, zależy od paliwa, jakie zastosujemy, technologii produkcji ciepła, temperatury za oknem, od stopnia zaizolowania budynków, indywidualnych nawyków (niektórzy lubią mieć 23 stopnie w mieszkaniu, innym wystarcza 20). Są jednak sposoby, by utrzymywać ciepło w domu, a jednocześnie płacić za ogrzewanie mniej.

Czego więc nie wiemy o ogrzewaniu?

1. Najtańszą formą ogrzewania domu jest palenie paliw stałych – węgla i drewna lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, co jest także najbardziej ekologicznym sposobem. Niestety, na tę drugą możliwość nie wszyscy mieszkańcy Powiatu Poznańskiego mogą się zdecydować – nasz cieplik miejski Veolia Energia Poznań dociera tylko do wybranych rejonów aglomeracji poznańskiej, obecna też jest w ścisłym centrum. Jednak nawet ogrzewanie paliwami stałymi może być bardziej eko, niż nam się wydaje.

– Należy stosować spalanie odgórne, czyli bez dymu – mówi Jacek Zatoński, przewodniczący komisji dialogu obywatelskiego przy Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. – To też najbardziej oszczędny sposób, bo dym to aż 70 procent niespalonego paliwa. Nawet przy starych piecach jest to możliwe. Gdy palimy zwyczajnie, od dołu, następuje emisja niedopalonych związków. Nowoczesne piece mają automatycznie taką możliwość – dodaje Zatoński.

2. Ogrzanie mieszkania to jedno. Warto jeszcze to ciepło utrzymać. By ciepłe powietrze nie uciekało, ważna jest odpowiednia wentylacja budynku mieszkalnego. – Należy wyeliminować źródła przewiewów, zastosować kurtyny powietrzne. Zimą unikajmy otwierania okien, pomyślmy też o likwidacji klamek w niektórych oknach. Zastosujmy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, np. przy pomocy czujników wilgotności i CO2 – radzi Sebastian Maćkowiak, doradca z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. – Za grzejnikami warto zainstalować też panel odblaskowy, by odbijał ciepło. Ściany i tak są zimne i nieogrzewane, przez okna – dodaje Jacek Zatoński.

3. Gdy zastanawiamy się nad wyborem ogrzewania lub pieca do nowego budynku, sprawdźmy, jakie jest zapotrzebowanie. Stosujmy raczej nowoczesne i ekologiczne systemy grzewcze. – Dostosujmy taryfy do faktycznego zużycia. Obniżmy zapotrzebowanie na moc bierną, stosując kompensatory mocy biernej – mówi Sebastian Mać-kowiak. – Obniżmy zapotrzebowanie na moc czynną poprzez zmianę sposobu użytkowania odbiorników elektrycznych, dostosujmy też czas pracy urządzeń do taryfy, np. niech pompa ciepła pracuje tylko w nocy – dodaje. Na rynku dostępne są ekologiczne technologie do każdego rodzaju paliwa także dla starszych mieszkań. Tradycyjne i kondensacyjne kotły gazowe i olejowe, kotły na ekogroszek, na palety i zgazowujące.

4. Kolejnym ważnym aspektem, gdy chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, jest izolacja budynku mieszkalnego. Do 25 procent ciepła ucieka przez dach, 30 przez komin, 15 drzwiami, 6 procent podłogą, a aż 30 procent ścianami. Pomyślmy też o termo-modernizacji i ociepleniu budynku, co sprawi, że zmniejszymy na stałe zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną w nieocieplonych, starych domach może wynosić aż 200 kWh/mkw.²

– Zwiększmy izolację termiczną ścian i dachów, uszczelnijmy budynek, przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji. Usuńmy też mostki termiczne. Pomyślmy nad wymianą okien i drzwi na energooszczędne – radzi Maćkowiak i dodaje, że WFOŚiGW od przyszłego roku zamierza wspomóc działania inwestycyjne w zakresie termomodernizacji, OZE i wymiany źródeł ciepła prowadzone przez osoby fizyczne.

5. Dla obniżenia energii warto też zweryfikować poziom temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, korytarzach itp., można znaleźć miejsca, w których temperatury utrzymywane są powyżej wymaganych norm, a standardowo przyjmuje się, że obniżenie temperatury o 1 st. zmniejsza zapotrzebowanie na energię o 6 procent. – Obowiązkowo należy założyć zawory termostatyczne w celu wydajnej kontroli nagrzania pomieszczeń – mówi Maćkowiak. – Sama wymiana grzejników na niewiele się zda. Nie daje to rewelacyjnych osiągów, a koszt jest całkiem spory – dodaje Jacek Zatoński.

6. Racjonalne działanie w obszarze usprawnień efektywności energetycznej, zwłaszcza gdy prowadzimy prace modernizacyjne, to także planowane  długoterminowe usprawnienia – sukcesywna wymiana urządzeń na energooszczędne, ich częsta kontrola, a także uwzględnianie trwałości inwestycji, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze w przyszłości.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 listopada 2016