MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Ćwierć wieku Orkiestry

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa obchodzi jubileusz 25-lecia swojej działalności. – Przez te ćwierć wieku wzięliśmy udział w wielu, niezapomnianych wydarzeniach muzycznych. Mamy też ciekawe plany na przyszłość – zapewnia Wojciech Wietrzyński, animator ruchu flażoletowego.

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa została powołana do życia 15 lutego 1996 roku. – Można dodać, że to był czwartek, dokładnie godzina 16.00. Spotkaliśmy się w Ośrodku Kultury w Swarzędzu, z którym jesteśmy związani niezmiennie od 25 lat. Nasz pierwszy występ odbył już dwa miesiące później w pobliskim Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu – wspomina Wojciech Wietrzyński. Od tamtego czasu orkiestra wystąpiła na wielu imprezach i brała udział w wielu ważnych wydarzeniach. Kilka z nich było niezapomnianych.

– Dzięki współpracy ze znakomitym zespołem muzyki celtyckiej Carrantuohill, trzykrotnie w latach w 1998, 2002 i 2003, zagraliśmy na dużej scenie Przystanku Woodstock. I to przed wielotysięczną publicznością. Podobnie było w 1999 roku na Polach Lednickich, gdzie zrealizowaliśmy oprawę muzyczną Apelu III Tysiąclecia – Nabożeństwa Genesis. Z kolei w latach 2005-2009 współtworzyliśmy oprawę muzyczną największego wówczas widowiska historycznego, pod nazwą Oblężenie Malborka – wylicza.

Dodajmy, że od 2000 roku Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa współtworzyła i brała udział we wszystkich edycjach Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych. – W ubiegłym roku były one wyjątkowe, ponieważ odbyły się w formule online – mówi Wojciech Wietrzyński. – Począwszy od 2002 roku, zawsze na początku marca, nieprzerwanie prowadziliśmy też orszak Jagiellonów podczas uroczystości ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, zwanych potocznie Kaziukiem Poznańskim – dodaje.

Wydarzeń, które na stałe wpisały się w historię Orkiestry jest znacznie więcej. Takim na pewno był występ podczas koncertu finałowego XV Światowego Przeglądu Folklorystycznego Integracje. – To był 2015 rok. Rok później, wspólnie z Ośrodkiem Kultury, zorganizowaliśmy w Katedrze Poznańskiej ogólnopolskie spotkanie flażolecistów. A wszystko to z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Dwa lata później odbyła się podobna impreza. Tym razem pretekstem była 100. rocznica Odzyskania Niepodległości – wspomina Wojciech Wietrzyński.

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa nagrała też trzy płyty, dwie z nich dla Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więcowskiego. – Łączny nakład tych trzech albumów to 18,5 tysiąca egzemplarzy – zdradza animator ruchu flażoletowego ze Swarzędza. – Co mamy w swoim repertuarze? Są w nim utwory średniowieczne jak i muzyka etniczna. Stylistyka wieków średnich jest nadal bardzo modna, co można zaobserwować choćby w wielu grach komputerowych i produkcjach filmowych – uważa Wojciech Wietrzyński.

– Natomiast kultura tradycyjna, często związana z przyrodą, zawiera pierwiastki ponadczasowego piękna i szlachetnej prostoty, które z kolei wiążą się z takimi zagadnieniami jak ekologia, ochrona klimatu i zrównoważony rozwój – dodaje. Orkiestra, choć pandemia odcisnęła silnie piętno na wszelkich formach aktywności muzycznej, ma też ambitne plany na przyszłość. – Chcemy współpracować z inspirującymi osobowościami artystycznymi, takimi jak Michał Zator i Przemysław Wawrzyniak – mówi Wojciech Wietrzyński.

– W związku z tym liczymy na to, że w Ośrodku Kultury w Swarzędzu powstanie szkoła gry na harfie celtyckiej z możliwością wypożyczenia tego instrumentu. Marzą nam się także folkowe warsztaty perkusyjne. Zamierzamy też kontynuować współpracę z Fundacją Poznań – Ille et Vilaine w ramach Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych. Jeszcze w tym roku zaangażujemy się także w warsztaty flażoletowe z Fundacją Braci Golec. No i przede wszystkim, nadal będziemy popularyzowali grę na flecikach polskich – dodaje na koniec.

Zdjęcia: Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 lutego 2021