MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Czekamy na opisy i filmiki

gotowanie

Trwa akcja „Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki”. – Chcemy, aby okres związany z epidemią koronawirusa był dla nas czasem swego rodzaju refleksji. Ale także budowania domowych więzi i wspólnego gotowania – mówi Jan Babczyszyn ze Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku, które jest organizatorem przedsięwzięcia. – Zachęcamy, aby przysyłać do nas krótkie materiały filmowe kręcone komórką, zdjęcia, rodzinne przepisy, czy też opisy zwyczajów, jakie w poszczególnych rodzinach panują. Pierwsze prace już do nas dotarły – dodaje.

Póki co najbardziej popularną formą, spośród tych, które do tej pory nadesłano, są krótkie materiały filmowe, których część prezentujemy poniżej (ich autorem jest Marek Grądzki). Są też osoby przysyłające różnego rodzaju opisy. Tak jak to zrobił Maciej Krych. – Większość przepisów rodzinnych, do których udaje mi się dotrzeć, nie pochodzi bezpośrednio z przekazu ustnego, a nawet nie z notatek, czy odręcznych przepisów. Dowiaduje się o nich, na podstawie pamięci, pamięci smaku… – czytamy w nadesłanym opisie. W dalszej jego części poznajemy przepis na wyjątkową potrawę w domu pana Macieja.

– To kapusta z grzybami. Jej domowy smak jest dla mnie tak bardzo oczywisty, że każdą inną kapustę z grzybami, w innym domu, restauracji, zajeździe, mogę co najwyżej potraktować jako inne danie, zbliżone jedynie do tej prawdziwej i jedynej domowej potrawy – można przeczytać w dalszej części listu. I na tym właśnie polega idea akcji „Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki”. Czekamy więc na Wasze kolejne rodzinne opowieści, receptury i wyjątkowe sposoby na osiągnięcie najlepszych smaków. Mogą to być opisy, zdjęcia, czy też filmiki zrobione podczas wspólnych, rodzinnych eksperymentów kuchennych.

Projekt swoim patronatem objął starosta poznański Jan Grabkowski, a partnerem akcji jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Materiały należy przesyłać na adres: polskaakademiasmaku@gmail.com. – Najlepsze i najciekawsze prace zaprezentujemy w informacyjno-promocyjnych wydaniach programów internetowych i telewizyjnych. Wykorzystamy je też w tworzeniu dokumentacji tradycji i dorobku kultury kulinarnej naszego regionu w rewitalizowanym Dworze w Skrzynkach, gdzie między innymi działać będzie operator Szlaku Kulinarnego Powiatu Poznańskiego – kończy Jan Babczyszyn.

Wszystkie nadesłane prace są dostępne na fecebookowym profilu Polskiej Akademii Smaku TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LISTY

Smaki dzieciństwa

Słyszałam kiedyś, że węch jest jednym ze zmysłów, których nie można oszukać. Jak nagle poczujesz ulubiony zapach perfum, których używałaś sprzed lat przypominają się miłe chwile, z ówczesnym ukochanym czy wspomnienia słonecznych wakacji. Tak samo, wydaje mi się jest ze smakiem. Zdałam sobie z tego sprawę, podczas warsztatów kulinarnych kuchni wegańskiej. Robiliśmy pyszne desery i ciasta, bez użycia jajek i mleka. Były kolorowe i smaczne. Jednak czegoś im brakowało. Przez dłuższą chwilę zastanawiałam się, czy to kwestia cukru trzcinowego, konsystencji czy struktury. Jednak nie. Brakowało im jednego. Smaku dzieciństwa. Mojego dzieciństwa.

Lubimy to, co kojarzy nam się z domem, pełnym smaków, kolorów i przede wszystkim naszych bliskich. Może, nie każdy ma to szczęście. Ja miałam. Wychowywałam się w czasach, w których krowy nie były wściekłe, nie panowała ptasia grypa a babcia robiła kogel-mogel z surowych jajek, nie bojąc się, że zabije nas sarmonella. Smak mojego dzieciństwa to jabłecznik z papierówek, zerwanych z ogrodu, plendze z surowych ziemniaków czy ciasto z rabarbarem.

Niezależnie od grubości porfela, każdy ma takie danie, które przywołuje na myśl miłe chwile z dzieciństwa. Kiedyś dania były tanie i proste. Zmuszała nasze babcie i mamy do tego sytuacja. Ale mówiąc, że japońskie sushi czy dania kuchni azjatyckiej nie mogą z nimi konkurować sami się oszukujemy.
Zdaję sobie sprawę, że obecnie jesteśmy bardziej świadomi tego, co jemy. Wiemy, że mleko ma laktozę a mąka gluten. Mamy wiele nietolerancji i alergii i wiemy, że smaki dzieciństwa, dla kolejnego pokolenie to zapewne prażony jarmuż i humus. Nie chciałabym, jednak odmawiać mojemu synowi smaku ciasta z rabarbarem. Chciałabym, aby poznał smaki, na których ja się wychowałam, które są częścią naszej lokalnej historii, tradycji i które na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

Magdalena Strój-Stachowiak

ciasto z rabarbarem

 

O PROJEKCIE

Stowarzyszenie Polska Akademia Smaku zaprasza do udziału w akcji „Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki”. – Znaleźliśmy się w sytuacji, której jeszcze niedawno nikt sobie nie wyobrażał. Z pewnością jest ona  wyzwaniem dla naszego dotychczasowego stylu życia. Przed nami Święta Wielkanocne. W tym roku mogą być one inne, bez wspólnych ceremonii w kościołach, bez wspólnego stołu świątecznego z udziałem najbliższych… Mając świadomość, jak bardzo to trudny dla wszystkich czas, chcielibyśmy zachęcić do wspólnych rozmów, refleksji i… „wspólnego” gotowania – informują organizatorzy.

Pomocne w tego inicjatywie będą mobilne technologie. – Porozmawiajmy ze swoimi dziadkami, rodzicami o ich historii. Niech opowiedzą nam, jak sobie radzili w najtrudniejszych czasach. Nasi dziadkowie przeżyli wojnę i pierwsze  lata powojennej biedy. Mogą zatem przypomnieć jakim darem był kawałek chleba. Nasi rodzice z kolei pamiętają dobrze czasy pustych półek w sklepach w czasach komunistycznych…. Zapiszmy nasze rodzinne wspomnienia. Przypomnijmy i odtwórzmy potrawy, którymi nasi najbliżsi żywili się w minionych dziesięcioleciach. Nauczmy się je gotować w naszych domach – zachęca Stowarzyszenie Polska Akademia Smaku.

tata z córką siedzący przy nakrytym stole, spożywają posiłek razem z babcią, z którą są na wideokonferencji

Celem projektu jest przywrócenie szacunku prostym produktom i potrawom z nich powstającym. – To powód, dla którego zachęcamy wszystkich do udziału w akcji pod nazwą „Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki”. Podczas wspólnych, rodzinnych eksperymentów kuchennych zróbmy zdjęcia. Nakręćmy krótkie rodzinne filmiki ze wspólnego gotowania i pieczenia. Nie ograniczamy jednak akcji wyłącznie do jednego obszaru. Zachęcamy też do aktywności mieszkańców Poznania i Wielkopolski – zapewniają organizatorzy.

– Przysyłajcie nam swoje rodzinne opowieści, receptury i Wasze wyjątkowe sposoby na osiągnięcie najlepszych smaków – smaków powiatu poznańskiego. Pokażcie nam to na zdjęciach. Prześlijcie krótkie filmiki z Waszych wspólnych rodzinnych starań i kuchennych działań – zaprasza do udziału w akcji Stowarzyszenie Polska Akademia Smaku. Projekt swoim patronatem objął starosta poznański. Partnerem akcji jest także Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

– Za Waszą zgodą najlepsze i najciekawsze receptury, zdjęcia i materiały filmowe zaprezentujemy w informacyjno-promocyjnych wydaniach  programów internetowych i telewizyjnych. Wykorzystamy je też w tworzeniu dokumentacji tradycji i dorobku kultury kulinarnej środkowej części Wielkopolski w rewitalizowanym Dworze w Skrzynkach, gdzie między innymi powstanie ośrodek takiej dokumentacji oraz działać będzie operator Szlaku Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Najciekawsze relacje postaramy się wyróżnić w sposób  szczególny. Niech pozostanie to jednak póki co niespodzianką. Czekamy na Wasze zgłoszenia – zachęca organizator.

Korespondencję prosimy kierować na adres: polskaakademiasmaku@gmail.com

Regulamin – Nasze tradycje…

grafika ukazująca wielopokoleniową rodzinę gotującą w kuchni

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 kwietnia 2020