MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Deklaruję – nie palę!

dzień bez tytoniu plakat

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 – „Deklaruję – nie palę!”, która ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe.

Kampania pomoże stworzyć zdrowsze środowisko sprzyjające rzucaniu palenia poprzez: opowiadanie się za zdecydowaną polityką zaprzestania palenia tytoniu, promowanie zwiększonego dostępu do usług w zakresie rzucania palenia, podnoszenie świadomości na temat taktyk przemysłu tytoniowego, a także umożliwienie użytkownikom tytoniu podejmowania skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzuć i wygraj”.

Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30 procent z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. WHO oraz jej partnerzy chcą zapewnić ludziom narzędzia potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia. A warto dodać, że rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne.

Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy. W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność. W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących. Ale to nie wszystko. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy, a w ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.

WHO nawiązało współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines, aby podnieść świadomość i wspierać użytkowników tytoniu w rzucaniu palenia przy pomocy chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Na przykład Florence – doradca cyfrowy, oparty na sztucznej inteligencji, pomaga ludziom opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych infolinii dotyczących rzucania palenia w ich krajach.

Te i inne globalne i regionalne narzędzia w zakresie rzucania palenia, które zostaną wprowadzone w ramach kampanii na przypadający 31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021, po raz kolejny potwierdzają, że usługi w zakresie rzucania palenia poprawiają zdrowie, ratują życie i oszczędzają pieniądze. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu

dzień bez tytoniu plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 maja 2021