MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dni Romana Wilhelmiego

Fundacja sceny na piętrze Tespis zaprasza na IX Dni Romana Wilhelmiego. Spotkają się miłośnicy talentu aktora, jego przyjaciele, koledzy, rodzina, by upamiętnić tego znanego poznaniaka. W tym roku świętować będziemy dwie rocznice: 80. Jego urodzin i 25. śmierci.

– Tak, jak co roku Dni Romana Wilhelmiego potrwają od 5 czerwca do 3 listopada – mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis. – W tym czasie przygotowaliśmy seanse filmowe, paradę zabytkowych samochodów z czasów Nikodema Dyzmy, zjedzenie wojskowej grochówki jak w serialu „Czterej pancerni i pies“, spektakle teatralne, wydanie kolejnego specjalnego numeru „Gońca sceny na piętrze“. Spotkamy się też, jak co roku pod pomnikiem Romka, by złożyć kwiaty, zapalić znicze, powspominać i opowiedzieć anegdoty z jego życia i pracy.

Wszystko zaczęło się 9 lat temu w 2007 roku. Z pomysłem przypomnienia o tym, że jeden z najbardziej znanych polskich aktorów urodził się i wychowywał w Poznaniu, tutaj nadal mieszka jego rodzina, przyszedł do Fundacji sceny na piętrze Tespis, Rafał Pogrzebny. Pomysł bardzo spodobał się Zarządowi Fundacji i natychmiast rozpoczęły się prace. Początkowo na budynku teatru przy Masztalarskiej, dokładnie w miejscu, gdzie odbyła się ostatni premiera teatralna z udziałem Mistrza miała zawisnąć tablica upamiętniająca Romana Wilhelmiego.

Uroczystość odsłonięcia odbyła się rok później w obecności m.in. Grażyny Barszczewskiej, koleżanki aktora, władz Poznania i wielu wybitnych gości. To był pierwszy krok. Następnie skwer przy ulicy Masztalarskiej nazwano imieniem aktora, by w kilka lat później postawić na nim obelisk Romana Wilhelmiego autorstwa Romana Kosmali, znakomitego poznańskiego rzeźbiarza. Co roku w czerwcu (w dniu rodzin) i w listopadzie (w rocznicę śmierci) spotykają się w tym miejscu jego przyjaciele znajomi, fani, by dać świadectwo pamięci.

– Po “kocham” drugim najważniejszym słowem jest “pamięć” – wspomina Grażyna Barszczewska, przypominając słowa ze sztuki, w której przed laty występowała wraz z Romanem Wilhelmim na deskach poznańskiej Sceny na Piętrze. – Poznaniakom udało się zachować pamięć o Romanie i to jest wspaniałe – dodała.

– Jestem szczęśliwy, że Romek ma w Poznaniu pomnik – mówi Adam Wilhelmi, brat aktora. – Zasłużył na to. Urodził się w tym mieście, tutaj mieszkał, a potem już jako znany aktor wracał i grał na Scenie na Piętrze i w innych teatrach. Powinniśmy dbać o pamięć o takich właśnie ludziach. On się chwalił tym że pochodzi stąd.  Występował tutaj, przyjeżdżał tak często jak tylko mógł, jak czas mu pozwalał, a przecież był bardzo zajęty. Bardzo dużo grał i stale przygotowywał kolejne role.

Kalendarium IX Dni Romana Wilhelmiego w Poznaniu

05.06.2016 (godz. 16 i 18) – Kino Muza ul. Św. Marcin 30
„Wojna światów“ w reżyserii Piotra Szulkina z udziałem Romana Wilhelmiego. Wstęp za zaproszeniami

06.06.2016 (godz.18.30) – Skwer im. Romana Wilhelmiego, ul. Masztalarska/23 Lutego

80 rocznica Urodzin Romana Wilhelmiego
Zapalenia zniczy, formacja muzyczna Dixi Company, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem Aktora, przejście do Teatru Scena na Piętrze. Odbędzie się także parada zabytkowych samochodów z czasów Nikodema Dyzmy. Pojawi się także Kuchnia Polowa Poznań z grochówką, jak w serialu „Czterej pancerni i pies“.

Scena na Piętrze – „Nie lubię pana, Panie Felini“
scenariusz monodramu – Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski., reżyseria Marek Koterski, w roli Giulietty Masiny Małgorzata Bogdańska

Galeria na Piętrze – Otwarcie wystawy „Dopóki w naszej pamięci“

10.06.2016
Otwarcie konkursu literackiego pod hasłem „Homo locum ornat, non locus hominem“ (Człowiek zdobi miejsce, nie miejsce Człowieka) adresowany do młodzieży z klas humanistycznych szkół ponadpodstawowych z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty.

10.10.2016 – Zamknięcie konkursu, obrady Jury i ogłoszenie werdyktu Jury do 17.10.2016

02.11.2016 – „Goniec sceny na piętrze“ wydanie jubileuszowe wydawca Fundacja sceny na piętrze Tespis

03.11.2016 (godz. 18.30) – Skwer im. Romana Wilhelmiego

25 rocznica śmierci Romana Wilhelmiego
Zapalenie zniczy, formacja muzyczna Dixi Company, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem Aktora 0 w szpalerze pochodni, przejście do Teatru Scena na Piętrze.

Scena na Piętrze – „Miłość“ spektakl poetycko-muzyczny
Scenariusz i reżyseria Janusz Kukała, poezja ks. Prałata Jana Twardowskiego z muzyką Janusza Strobla. Wystąpi Adam Woronowicz

Galeria na Piętrze – Wystawa „Dopóki w naszej pamięci“. Promocja „Gońca sceny na piętrze“

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 maja 2016