MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Dotacje przywróciły dawną świetność wielu zabytkom

logo głos wielkopolski

 

Głos Wielkopolski, 26 kwietnia 2018

W ubiegłym roku powiat poznański na prace restaura-cyjno-remontowe i budowlane 16 obiektów zabytkowych wydał ponad 1,2 mln zł. Teraz można starać się o kolejne dotacje. Wnioski przyjmowane są do 4 maja. – W tym roku na remont zabytków przeznaczymy 1,5 miliona złotych – mówi Jan Grabkow-ski, starosta poznański. – Chcemy wesprzeć właścicieli nieruchomości, którzy nie są w stanie przeprowadzić wielu niezbędnych i często bardzo kosztownych prac konserwatorskich.

W tym roku po raz pierwszy wsparcie mogą uzyskać nie tylko obiekty wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, ale także zabytki ujęte w gminnych ewidencjach. – Dofinansowywane będą prace remontowe jedynie z zakresu związanego z utrwaleniem wartości zabytkowych w odniesieniu do technologii, materiału, jak i kolorystyki – tłumaczy Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków. – Rekomendacji konserwatorskiej nie otrzymają przedsięwzięcia nastawiona na przykład na pokrycie dachów blachodachówką, wstawienie stolarki PCV czy ocieplenie zewnętrzne elewacji.

W 2017 r. dzięki dotacji powiatu poznańskiego udało się odnowić np. zamek w Kórniku, zabytkowy, dawny dworzec w Puszczykowie czy kościół w Długiej Goślinie. – Gdyby nie powiat i ta dotacja, nigdy nie ruszylibyśmy z remontem – twierdzi ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. – Dziś wiem, że kościół przetrwa, a był w bardzo złym stanie. Istniało ryzyko, że rozpadnie się w ciągu trzech lat. Dotacja nas uratowała.

Pierwszy etap remontu kościoła został zakończony. Ks. Kwiatkowski mówi, że w tym roku także złoży wniosek o dofinansowanie kolejnego etapu robót. Nabór wniosków obejmuje prace, które rozpoczną się nie wcześniej niż 30 maja, a zakończą się nie później niż 5 grudnia tego roku.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 kwietnia 2018