Relacje
Tam dom Twój, gdzie serce Twoje… od 25 lat
21 listopada w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 25-lecia placówki, której organem prowadzącym jest powiat poznański.
– Powiedzieliśmy już sobie dosyć dawno, że samorząd nie może zostawiać działań społecznych poczynając od domów dziecka, przez ośrodki interwencji kryzysowej aż po takie obiekty jak ten w Lisówkach, bez opieki. To jest niezwykle ważne, by takim ludziom stworzyć miejsce, które może być przez nich nazywane domem – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Pokazujemy, że jesteśmy ciepłą administracją, której zależy na tym aby tu było przytulnie. Możliwe to jest między innymi dzięki dyrektorowi tego obiektu, który wraz z całą załogą wkłada w pracę tutaj swoje serce – dodał starosta.
Podczas uroczystości wręczono także specjalne, drewniane logotypy placówki w Lisówkach ze złotym sercem, nawiązujące kształtem do domu i człowieka, który w nim żyje. Wyróżnienia otrzymali: Jan Grabkowski – starosta poznański, Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański, Renata Ciurlik – Skarbnik Powiatu, Włodzimierz Łęcki – wojewoda poznański w latach 1990 – 1997 oraz senator RP V kadencji a także Lidia Wrocińska – Sławska – była dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Poznaniu, pomysłodawczyni budowy Domu. Uhonorowano także jedenaścioro obecnych pracowników, którzy w latach 1997 – 1999 tworzyli obiekt w Lisówkach, wkładając w niego nie tylko swoją pracę, ale przede wszystkim serce.
Jubileusz swoim mini recitalem uświetniła znakomita skrzypaczka Barbara Szelągiewicz, która część swoich utworów wykonała wspólnie z harfistą, Michałem Zatorem. – Na następne lata życzymy sobie, by udało się cały czas utrzymywać tą wrażliwość w stosunku do osób, które potrzebują wsparcia i naszej pomocy – podsumował Robert Leszczak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach.
Historia obiektu w Lisówkach sięga 1991 roku, kiedy to Skarb Państwa przekazał nieruchomość po jednostce wojskowej Wojewódzkiemu Zespołowi Pomocy Społecznej w Poznaniu pod realizację inwestycji – Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Rok później wydano pozwolenia na budowę, a tym samym na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. W 1997 roku decyzją wojewody poznańskiego nadano statut Domowi Pomocy Społecznej w Lisówkach, co wiązało się z objęciem stanowiska dyrektora przez Ryszarda Bartoszaka. Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku i powstaniem powiatu poznańskiego, obiekt w Lisówkach stał się jego jednostką organizacyjną i rozpoczął swoją działalność. Od czerwca rozpoczął sukcesywne przyjęcia pierwszych mieszkańców. Na mocy decyzji administracyjnej, w roku 2000 nastąpiło formalne przekazanie przez wojewodę wielkopolskiego mienia własności Skarbu Państwa czyli Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach na rzecz powiatu poznańskiego.
Prowadzenie obiektu w Lisówkach przez powiat poznański to okres modernizacji obiektu, wielu ważnych inwestycji, jak między innymi przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji wszystkich budynków, budowa instalacji solarnej, przyłącza gazowego i kanalizacyjnego oraz dodatkowej windy. W listopadzie 2024 roku nastąpiło rozpoczęcie kolejnej kilkumilionowej inwestycji, obejmującej montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła.
W latach 1999-2024 lokatorami Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach było łącznie 766 osób, czworo z nich obchodziło w nim swoje setne urodziny, a najstarsza mieszkanka miała 104 lata. Zawarto tam także związek małżeński. W obiekcie, którego organem prowadzącym jest powiat poznański mieszkał między innymi Tadeusz Wesołowski – Powstaniec Wielkopolski, Andrzej Gładysz – jeden z najbardziej znanych poznańskich prawników a zarazem były Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu. Jednym z lokatorów jest także Jerzy Kaczmarek, który będąc żołnierzem pełnił służbę, gdy w tym miejscu swoją siedzibę miał 28. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Jego historia zatoczyła zatem koło…
Zdjęcia: Maciej Pawlik