Relacje
Dwa dni z teatrami
Grupa Dorosło z Ośrodka Kultury w Środzie Wielkopolskiej zdobyła Grand Prix Powiatowego Przeglądu Teatrów Amatorskich „Niepodległa”, który odbył się w Pobiedziskim Ośrodku Kultury. – Poziom imprezy z roku na rok rośnie – zapewniała Aleksandra Mazurek ze Stowarzyszenia Vena Pobiedziska, organizatorka imprezy.
Była to już trzecia edycja Przeglądu. – Organizując tę pierwszą zastanawiałam się, czy robić ją w cyklu dwuletnim. Ostatecznie uznałam jednak, że wydarzenia odbywające się regularnie, lepiej zapadają ludziom w pamięć i dlatego każdego roku spotkamy się w okolicach 11 listopada. Bo też nazwa Przeglądu nawiązuje do Święta Niepodległości, choć tematyka biorących udział w konkursie spektakli, jest już dowolna. Do wydarzeń sprzed ponad stu lat nawiązuje też nagroda główna imprezy. A jest nią piękna rzeźba autorstwa krakowskiej artystki Ewy Ross-Baczyńskiej. Aż żałujemy, że musimy się z nią rozstawać – dodaje z uśmiechem Aleksandra Mazurek.
W tegorocznej, dwudniowej edycji Przeglądu publiczność mogła obejrzeć aż dziewięć spektakli, które zaprezentowały grupy teatralne z całego kraju. Po raz pierwszy w historii tej imprezy widzowie mogli też przyznać swoją nagrodę. Trafiła ona do zespołu Papa z Poznania za spektakl Federico Garcia Lorci „Dom Bernardy Alba”. Nagrodę główną i Grand Prix Przegląd zdobyła wspomniana już grupa Dorosło za sztukę Jagody Książek „Co mieli przy sobie”. Jury, w skład którego wchodzili artystka scen operowych Katarzyna Hołysz, aktor Zbigniew Grochal oraz reżyser Jan Warenycia, postanowiło przyznać także dwa wyróżnienia. Otrzymali jest Teatr Stajni Metaforycznej z Nowiny za spektakl Jacka Wilantewicza „Mięso” oraz grupa Papa.
Warto podkreślić, że Powiatowy Przegląd Teatrów Amatorskich, skierowany jest do osób dorosłych. – Mamy sporo imprez tego typu organizowanych na poziomie szkolnym, dla dzieci i młodzieży. Brakuje natomiast oferty dla dojrzałych amatorów. Dla osób dorosłych, często zawodowo już spełnionych, którzy w pewnym momencie swojego życia nagle odkrywają w sobie aktora i chcą zaistnieć na scenie. Jak się okazało, to był bardzo dobry pomysł, ponieważ z roku na rok zgłoszeń do Przeglądu mamy coraz więcej. Coraz wyższy jest także poziom prezentowanych spektakli. I co równie istotne, tematyka spektakli jest coraz poważniejsza – zapewnia Aleksandra Mazurek.
Co to za tematy? – Oglądaliśmy na przykład „Eumenidy” Ajschylosa, gdzie była poruszona sprawa zbrodni, kary i odkupienia. Mieliśmy też współczesny spektakl o problemach ze znalezieniem wspólnego języka między mężczyzną i kobietą. W tym roku było zresztą kilka spektakli, których tematyka krążyła właśnie wokół kobiety. Bardzo poruszające było choćby wyróżnione „Mięso” – wymienia organizatorka imprezy. – Bezcenną wartością takich imprez jest także kontakt z drugim człowiekiem. Możliwość spędzenia wspólnie czasu, czy też nawiązania nowych znajomości – podkreśla Aleksandra Mazurek. Imprezę w Pobiedziskach wsparł powiat poznański.
Zdjęcia: Stowarzyszenie Vena Pobiedziska