W mediach o nas
Dwór w Skrzynkach przeszedł renowację (15.11.2023)
Dwór w Skrzynkach został zbudowany w 1871 roku dla niemieckiej rodziny Ifflandów. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano i z czasem posiadłość popadła w ruinę. Od lat 90. wyremontowany obiekt służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. W 2015 roku, gdy Powiat Poznański przejmował go od Skarbu Państwa, wymagał kolejnego remontu. Aby XIX-wieczny zabytek mógł odzyskać dawną świetność, przeprowadzono gruntowną renowację pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Obecnie, po dwóch latach prac, w budynku znajduje się Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego oraz ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.
Piętrowy, eklektyczny dwór w podpoznańskich Skrzynkach został zbudowany w II połowie XIX w. przez niemiecką rodzinę Ifflandów, która zarządzała tamtejszym folwarkiem do 1945 roku. Później majątek znacjonalizowano. Pierwszą powojenną modernizację obiektu przeprowadzono w latach 1986–1990 i następnie służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych, później Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zaraz po modernizacji został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Od 2015 roku dwór jest własnością powiatu poznańskiego, który ze swoich środków kompleksowo odrestaurował obiekt zgodnie ze sztuką konserwatorską.
Podczas remontu odnowiono elewację, podniesiono dach, by utworzyć dodatkowe pokoje noclegowe na poddaszu, wymieniono stolarkę okienną, podłogi, drzwi, dobudowano taras przy restauracji i przeniesiono kuchnię do przyziemia. Obiekt wyposażono w nowoczesne systemy: ogrzewania, przeciwpożarowy, systemu otwierania pomieszczeń – tzw. na karty-klucze. Wnętrza wypełniają klasyczne i eleganckie meble oraz dekoracje. Od 2022 roku dwór mieści siedzibę Instytutu Skrzynki.
Jest to samorządowa instytucja kultury, która powołana została w 2021 roku, zaś sam dwór został zaadaptowany na ośrodek konferencyjno-szkoleniowy, gdzie również działają Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, galeria fotografii, restauracja oraz pokoje noclegowe. W przyziemiu dworu znajduje się Sala Pamięci i Tradycji, w której prezentowana jest wystawa zdjęć obiektu z różnych okresów oraz artefaktów przekazanych przez potomków Ifflandów. W obiekcie i na terenie przylegającego do niego parku realizowane są zadania statutowe Instytutu Skrzynki, m.in. koncerty, spotkania literackie, wystawy fotografii i grafiki, seanse filmowe (kino letnie i dyskusyjny klub filmowy) oraz inne wydarzenia artystyczne.
Renowacja i przebudowa dworu została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii Dwory i Pałace.
Mad White