Czujka tlenku węglaLogo opłaty urzędowe onlineLogo opłat urzędowych online

Apel Pamięci KLPosen w Forcie VII

Afisz Apel Pamięci_Fort VII
Apel Pamięci KLPosen w Forcie VII

Kategoria: Uroczystości

Data: 10 paź 2024 - 11 paź 2024

Czas: 12:00

Miejsce: Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Apel Pamięci w 85. rocznicę uruchomienia pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego – KL Posen w Forcie VII

10 października 2024 roku przypada 85. rocznica uruchomienia w Forcie VII w Poznaniu Konzentrationslager Posen – pierwszego, niemieckiego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich. KL Posen stał się miejscem eksterminacji Polaków – powstańców wielkopolskich i śląskich, przedstawicieli świata nauki i kultury, działaczy i urzędników samorządowych oraz państwowych, księży, harcerzy, członków organizacji konspiracyjnych. Obóz w Forcie VII zmieniał jeszcze dwukrotnie swą oficjalną nazwę, jednak przez Niemców nazywany był zawsze ,,obozem krwawej zemsty” – Lager der Blutrache.

W czwartek, 10 października o godz. 12.00 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII odbędzie się uroczysty Apel Pamięci, na który zapraszamy szczególnie rodziny i bliskich więźniów Fortu VII, a także wszystkich mieszkańców Poznania.

Przed uroczystościami, o godz. 11.30 zaproszeni przedstawiciele rodzin odczytają fragmenty zachowanych wspomnień więźniów. Apel Pamięci odbędzie się z asystą wojska z Garnizonu Poznań. W obchodach swój udział potwierdzili m.in. : władze wojewódzkie i miasta oraz Konsul Generalny Niemiec w Polsce. Po oficjalnej części nastąpi złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci.

Tuż po Apelu Pamięci odbędzie się uroczyste poświęcenie kaplicy ekumenicznej, która znajdzie się w jednym z pomieszczeń Fortu VII. Kaplica powstaje na wniosek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i jest spełnieniem wyrażanych tuż po zakończeniu wojny przez więźniów Fortu VII oczekiwań, by w miejscu męczeństwa i śmierci tysięcy osób powstało miejsce modlitwy.

Kolejnego dnia, tj. w piątek, 11 października zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej historii obozu w Forcie VII oraz edukacji w miejscach pamięci. Początek godz. 11:00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie obecności na konferencji (e-mail: mmw.wmn.poznan.pl, tel. : 61 848 31 38 lub 539 908 495)

Więcej informacji udzieli:

Kierownik Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII