Kategoria: Dla dzieci

Czas: Całodniowe

Miejsce: Tor Poznań

Rajd Pojazdów Zabytkowych

W dniach 7–10 września odbędzie się jubileuszowy 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych, którego organizatorem jest – świętujący w tym roku 100-lecie powstania – Automobilklub Wielkopolski. Bazą rajdu będzie Hotel Novotel Poznań Malta, z którego 8 września nastąpi start. Trasa rajdowa przebiegać będzie przez Wierzenicę, z jednym z najstarszych w Wielkopolsce kościołem drewnianym, do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach, gdzie rozwiązanie questu wskaże ukrytą pieczęć będącą punktem kontroli przejazdu, i dalej w kierunku Dziekanowic.

Na uczestników czekać tam będzie przeprawa promowa na Ostrów Lednicki, aby przybliżyć historię miejsca chrztu Mieszka I w 966 roku. Przemierzając urokliwą Puszczę Zielonkę, uczestnicy dotrą na targowisko w Skokach gdzie odbędą się próby sportowe. Następnie odwiedzą Nadleśnictwo Łopuchówko, aby zmierzyć się z twardością drewna i z zadaniami dendrologicznymi, by na koniec finiszować na placu Powstańców Wlkp. w Murowanej Goślinie. Tam odbędzie się Konkurs Elegancji polegający na prezentacji samochodu wraz z załogą ubraną w strój odpowiadający rocznikowi pojazdu a po nim powrót do bazy rajdu.

Drugi dzień rajdu – 9 września to “Piknik z automobilem” na Torze Poznań gdzie oprócz prób sportowych przygotowanych dla uczestników nie zabraknie również emocji wyścigowych podczas XIX Memoriału im. Henryka Rucińskiego, z widowiskowym startem typu Le Mans w najstarszej klasie, polegającym na dobiegnięciu kierowcy do swojej maszyny po sygnale startera czy Konkursem Elegancji. Podobnie jak w zeszłym roku planowanych jest wiele atrakcji dla całych rodzin: przejażdżki po nitce Toru zabytkowymi autobusami, wyścig dla dzieci w samochodzikach, pokaz retro-mody, strefa food trucków, możliwość driftowania na gokartach elektrycznych czy wariacje na dmuchańcach.

– Zapewniamy – dzięki uprzejmości MPK – dojazd dla publiczności na Tor Poznań specjalnie przedłużoną linią turystyczną oraz bezpłatny wstęp i wjazd na teren obiektu – informują organizatorzy. W rajdzie weźmie udział 70 załóg w tym kilkanaście z Niemiec, Austrii i Anglii. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1914 roku reprezentując liczną klasę aut pre-45, których to w tym jubileuszowym roku wystartuje aż 23. Uwagę widzów zapewne przyciągną również samochody z lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych tj. Mercedesy, Jaguar, Skoda, Volvo Amazon, IFA, Warszawy czy też Glass i Austin Healey. Nie lada gratka czeka też na miłośników marki Porsche, których wystartuje aż sześć. Imprezę patronatem honorowym objął m.in. starosta poznański Jan Grabkowski, a powiat poznański wsparł ją finansowo.

8 września 2023 (piątek)
8:31 Start pierwszej załogi – Novotel Poznań Malta
9:00-10:40 kościół w Wierzenicy
10:20-11:45 Skansen Miniatur w Pobiedziskach