Śnili o wolności

Czas: 17:00

Miejsce: Szkoła Podstawowa im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich

„Śnili o wolności”

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie zaprasza na inaugurację wystawy – „Śnili o wolności – ziemia mosińska w drodze do Niepodległej”, która odbędzie się  9 listopada o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Mosinie.

Wystawa jest częścią projektu „Marsz po Niepodległą – od Rzeczypospolitej Mosińskiej do wolnej Polski”, realizowanego przez Stowarzyszenie w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa 2023”, w ramach którego odbyły się już dwa wydarzenia. 1 sierpnia rekonstruktorzy historyczni Stowarzyszenia odbyli przemarsz przez Warszawę dla upamiętnienia bohaterów powstania warszawskiego, następnie 30 września w Mosinie, miał miejsce festiwal piosenki patriotycznej i koncert warszawskiej Kapeli Sztajer –„Śpiewamy (nie)zakazane piosenki”.

Założeniem projektu jest pokazanie ciągłości idei niepodległościowej wśród mieszkańców Gminy Mosina, historyczna edukacja, a także społeczna integracja, również środowiska osób z niepełnosprawnościami, wokół wspólnego dobra jakim jest wolna i niepodległa Ojczyzna.

Wystawa to trzecie i ostatnie wydarzenie projektowe. Kończącą projekt ekspozycję opracowała merytorycznie i graficznie Galeria Sztuki w Mosinie – partner projektu, która w zakresie swojej działalności prowadzi również galerię historyczną i edukację historyczną jako kontynuator dawnej Izby Muzealnej w Mosinie. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie i dokumenty ukazujące czynny udział mieszkańców ziemi mosińskiej w walkach o polską niepodległość w przekroju narodowych dziejów – po zwycięstwo nad komunizmem i wolną Polską. Postaciami reprezentatywnymi dla przedstawienia ciągłości idei niepodległościowej na ziemi mosińskiej, będą związani z tą ziemią bohaterowie: płk pil. bal. Aleksander Wańkowicz – bohater wojny polsko-bolszewickiej, Jadwiga Rozmiarkówna – wojenny kurier z Mosiny oraz ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych płk Stanisław Kasznica. W czasie uroczystej inauguracji wystawy, wysłuchamy krótkich prelekcji o tych właśnie postaciach związanych z dawną Gminą Mosina.

Wystawa przygotowana w formie plansz i banerów pokazana będzie również w innych szkołach, gdzie posłuży jako materiał poglądowy dla nauczycieli historii.

Zapraszamy w czwartek 9 listopada o godz. 17.00, do budynku Szkoły Podstawowej im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Mosinie, ul. Krasickiego 16.

Wstęp wolny!

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Marsz po Niepodległą – od Rzeczypospolitej Mosińskiej do wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa“.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Burmistrz Gmina Mosina Dominik Michalak.

Partnerzy projektu: Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, Galeria Sztuki w Mosinie, Grupa Inicjatywna Baranówko Gib, Mosiński Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich – Zespół Szkół w Krośnie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mosinie, Fundacja Niesiemy Nadzieję.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, „Informator Mosiński”, „Filantrop naszych czasów”

Joanna Nowaczyk

Redaktor: Kinga Cenkier