Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Ferie z powiatową grą
Ferie to czas zabawy i odpoczynku. Dla tych, którzy tej zimy zostaną w domu, choć nie tylko, mamy ciekawą propozycję. Jest nią gra planszowa “Perły Powiatu Poznańskiego”.
To gra, w której przyda się myślenie strategiczne oraz wyszukiwanie optymalnych rozwiązań. Zadaniem graczy jest odnalezienie i odwiedzenie wymienionych na planszy “Pereł Powiatu Poznańskiego”. Można zrobić to w dowolnej kolejności i dowolną trasą. Wyścig odbywa się Szlakiem Pierścienia dookoła Poznania lub skrótami i innymi ścieżkami. Wygrywa ten, kto odwiedzi wszystkie Perły jako pierwszy.
Przed przystąpieniem do gry, należy wydrukować oraz skleić cztery elementy planszy (do wydrukowania poniżej). Potrzebna będzie także standardowa kostka do gry oraz pionki, po jednej sztuce dla każdego z graczy. Wyniki rozgrywki możemy zapisywać w tabeli (do wydrukowania poniżej) lub zbierać w postaci kart – należy przygotować po jednym zestawie kart z “Perłami Powiatu Poznańskiego” dla każdego z graczy (do wydrukowania poniżej).
Elementy planszy – górna, prawa
Elementy planszy – górna, lewa
Elementy planszy – dolna, prawa
Elementy planszy – dolna, lewa
Zestaw kart „Perły Powiatu Poznańskiego” dla dwóch graczy lub tabela do zapisywania wyników.
Zachęcamy także do poznania powiatu poznańskiego na sportowo, turystycznie i rekreacyjnie. Najlepiej z Przewodnikiem po powiecie poznańskim. Perły Powiatu Poznańskiego to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Tych skarbów jest naprawdę sporo. Zamek w Kórniku to zabytek klasy „0”, zaliczany do najciekawszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce.
Pałac w Rogalinie z kolei należy do najwspanialszych rezydencji w Wielkopolsce. Obecnie, po zakończeniu remontu, główny korpus pałacu odzyskał dawny blask i został zrekonstruowany do wyglądu z roku 1938. Spacerując po rozległym, prawie 37 ha parku, zobaczyć można potężne kilkusetletnie dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”, oraz wiele innych, które stanowią największe skupisko starych dębów (dęby rogalińskie).
W Wielkopolskim Parku Narodowym warto udać się nad najgłębsze jezioro Parku – Jezioro Góreckie. To właśnie na nim znajduje się wyspa z ruinami zamku. Wędrując po Parku spotkać możemy ogromne głazy narzutowe, największy z nich to Głaz Leśników i objęty jest ochroną jako pomnik przyrody.
Odwiedzając Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie znajdziemy się w dawnym parku dworskim i gospodarstwie folwarcznym z zabytkowymi budynkami gospodarczymi z połowy XIX wieku. Muzeum Rolnictwa warto także odwiedzić podczas różnorodnych imprez tematycznych.
Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie przedstawia historię łowiectwa – od początków bardzo odległych, odtworzonych na podstawie wykopalisk, aż do XX wieku. Przywiezione z licznych podróży rodziny Fiedlerów eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji gromadzi Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Dużą atrakcję turystyczną stanowią także repliki. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przenosi nas w dramatyczne czasy okupacji. Z myślą o dzieciach niewidomych i słabo widzących uczących się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach powstał, wielokrotnie nagradzany, Park Orientacji Przestrzennej. Służy do nauki samodzielnego poruszania się w przestrzeni dostępnej ludziom widzącym.
We wsi Węglewo, na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka, znajduje się drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVII wieku, będący sanktuarium maryjnym. Wieża widokowa na Dziewiczej Górze stanowi atrakcję dla turystów, którzy po pokonaniu 172 schodów mogą podziwiać panoramę gminy Czerwonak i nieodległego Poznania oraz lasów i wzniesień Puszczy Zielonka.
A … w poszukiwaniu wiosny, by obejrzeć utkany z białych kwiatków dywan – śnieżyc koniecznie zapraszamy do rezerwatu Śnieżycowy Jar w Starczanowie.
Spot promujący perły powiatu poznańskiego