Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Festiwal Akademia Gitary
6 strun, 10 lat = 5 tygodni, 100 wydarzeń i 50 miejsc – tak w pigułce przedstawia się tegoroczna, wyjątkowa edycja Festiwalu Akademia Gitary. W sierpniu już po raz dziesiąty rozpocznie się muzyczna podróż na fali gitarowych dźwięków. Akademia Gitary to 1000 możliwości i 0 ograniczeń wiekowych. Tego lata znów będzie się działo i, co najważniejsze, będzie się grało!
Jubileuszowa edycja Festiwalu Akademia Gitary odbędzie się w dniach 11 sierpnia–10 września. Festiwal już od dekady dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc w Wielkopolsce, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze. Tegoroczna Akademia Gitary będzie wyjątkowa. To podsumowanie dotychczasowych 10 lat sukcesów, najlepszych koncertów i wykonań, które do tej pory cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności. Podczas 5 tygodni w 50 miejscowościach odbędzie się łącznie 100 wydarzeń. Jak co roku zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli wybitni artyści i pedagodzy.
Akademia Gitary to projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy i dał też możliwość podróżowania po regionie z festiwalową mapą koncertów.
Festiwal jest twórczym dialogiem muzyków różnych pokoleń oraz narodowości. Przez dekadę Akademia Gitary udowadniała, jak uniwersalny jest ten sześciostrunowy instrument. To przede wszystkim festiwal muzyki klasycznej z gitarą na pierwszym planie. Jednak podczas Akademii Gitary prezentowane są też zawsze inne gatunki muzyczne, odmiany czy style. Festiwal ma inspirować do poznawania, łączenia i odkrywania. Od początku istnienia Akademii Gitary jej wydarzenia adresowane są do każdego. Dlatego w programie festiwalu można znaleźć m.in. pikniki gitarowe dla seniorów czy koncerty i warsztaty dla najmłodszych. Dzięki festiwalowi gitara stała się atrybutem spotkań w gronie przyjaciół i letnich wędrówek.
Festiwal zainaugurują w tym roku trzy koncerty w Gnieźnie, Poznaniu i Berlinie. 11 sierpnia w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, a 12 sierpnia w Auli UAM podczas koncertu „The Best of” usłyszymy utwory, które do tej pory festiwalowa publiczność przyjęła najcieplej, czyli Argentyńskiej i Hiszpańskiej Nocy. Dwaj wybitni muzycy – gitarzysta Łukasz Kurpaczewski oraz doceniany przez szeroką publiczność akordeonista Marcin Wyrostek wraz z Kammerorchester Berlin po raz kolejny przybliżą wspaniałą muzykę, która jest dziedzictwem gorącej Argentyny. Usłyszymy utwory najwybitniejszego kompozytora argentyńskiego tanga – Astora Piazolli. Wybierzemy się też w muzyczną podróż do Hiszpanii – to będą wieczory pełne pasji, ale i melancholii!
Z kolei berlińskiej inauguracji Festiwalu przyświecać będzie idea „szlaki zamiast murów”. Na koncercie w Berlinie 13 sierpnia z Łukaszem Kuropaczewskim wystąpi wybitny akordeonista młodego pokolenia – Maciej Frąckiewicz. Będzie to szczególne wydarzenie ze względu na światową premierę wykonania nowej aranżacji koncertu „Hommage a Manuel de Falla” Aleksandra Tansmana, opracowanej przez wybitnego kompozytora i muzykologa Angelo Gilardino. Koncerty mistrzów flamenco na stałe wpisały się w program Akademii Gitary. Tym razem 2 września w Auli UAM w Poznaniu wystąpi Tomatito, wybitny wirtuoz flamenco. Artysta zagra po raz pierwszy podczas Akademii Gitary i z pewnością oczaruje publiczność swoją charyzmą.
Festiwal tradycyjnie obfitował będzie w koncerty wybitnych gitarzystów klasycznych. Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się m.in.: Artyom Dervoed (Rosja), Carlos Piñana (Hiszpania), Pablo Márquez (Argentyna), Judicaël Perroy (Francja), Andreas de Vitis (Włochy), Petrit Ceku (Kosowo). Nie zabraknie też światowych duetów gitarowych takich jak: Duo Melis, ARTIS GitarrenDuo czy Anabel Montesinos i Marco Tamayo. W ramach cyklu „Młodzi wirtuozi gitary” wystąpi Daniel Egielman oraz Andrzej Grygier. Ale festiwal to nie tylko gitara w klasycznym wydaniu. Tegoroczna edycja Akademii będzie miała też kilka rozrywkowych akcentów. W Poznaniu i Jarocinie wystąpi grająca na ukulele Julia Pietrucha. Na finał festiwalu piosenki legendarnego zespołu Dire Straits zyskają nowe, symfoniczne brzmienie za sprawą projektu autorstwa Krzysztofa Herdzina, Kuby Badacha i Marka Napiórkoweskiego.
Happening Gitarowy to wydarzenie, które od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, dlatego w tym roku też go nie zabraknie. 27 sierpnia Stary Rynek w Poznaniu znów wypełni się miłośnikami 6 strun, którzy wspólnie zagrają utwór happeningowy. A będzie nim w tym roku „Every Breath You Take” z repertuaru The Police. Wydarzenie poprowadzi Wojciech Pilichowski. Już nie raz udowodnił, że gitara basowa to instrument o wielu obliczach i wkrótce będzie miał do tego kolejną okazję. A po happeningu – koncert zespołu Pilichowski Band. A doskonałą okazją do szlifowania gitarowych umiejętności i przygotowania do wspólnego zagrania utworu happeningowego będą otwarte warsztaty gitarowe nad Wartą w KontenerART w Poznaniu, które odbędą się w trzy kolejne soboty sierpnia. Tradycyjnie każdy będzie mógł wziąć w nich udział – niezależenie od poziomu gry, doświadczenia czy wieku.
Stałym elementem Akademii Gitary jest Kurs Mistrzowski w Jarocinie. Stanowi wyjątkową okazję do szlifowania umiejętności pod okiem i uchem międzynarodowej kadry nauczycielskiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy. W tym roku młodzi gitarzyści znów będą mieli szansę rozwijać swoje umiejętności m.in. u boku takich wykładowców jak: Marco Tamayo (Kuba), Susana Prieto (Hiszpania), Alexis Muzurakis (Grecja), prof. Marek Zieliński, prof. Marcin Zalewski, Łukasz Kuropaczewski i Robert Horna. Akademia Gitary stawia też na młode zespoły. Z okazji jubileuszowej edycji Festiwalu odbędzie się przegląd amatorskich zespołów gitarowych. Zwycięzcy wystąpią na scenie głównej Festiwalu Akademia Gitary podczas happeningu gitarowego na Starym Rynku w Poznaniu.
Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi Akademia Gitary będzie cykl filmowy z gitarowym brzmieniem w tle. Wielkopolskie kina studyjne i domy kultury przez 5 festiwalowych tygodni pokażą filmy, które powinien zobaczyć każdy miłośnik 6 strun. Na gitarowej liście znalazły się m.in. takie filmy jak „Sugarman”, „Gimme Danger”, „The Rolling Stones”, „Patti Smith”, „Argentyna, Argentyna” czy „Jimi: all is by my side”. W sumie odbędzie się ponad dziesięć seansów w Poznaniu, Jarocinie, Wągrowcu, Krotoszynie i Pleszewie. Tradycyjnie też Akademia nie zapomina o najmłodszych i nieco starszych miłośnikach gitarowego brzmienia. W ramach cyklu Akademia Gitary: KIDS dzieci będą mogły m.in. zobaczyć spektakl teatralny i wziąć udział w zajęciach muzycznych prowadzonych przez animatorów. Seniorzy wybiorą się na wyjątkowe gitarowe koncerty w uroczych zakątkach Wielkopolski.
Do zobaczenia na gitarowym szlaku! Szczegóły TUTAJ