Zapowiedzi
Festyn Zielonoświątkowy
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 09.06.2019 r. w godzinach 11.00-17.00. – Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku – mówi Mariusz Gąszczołowski, główny specjalista ds. promocji i marketingu Muzeum w Szreniawie.
– W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego – dodaje.
– Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie po raz kolejny nawiązuje do tej tradycji i pragnie zapewnić wszystkim tym, którzy zawitają do Muzem, miły rodzinny wypoczynek na terenie naszej instytucji kultury – zapewnia Mariusz Gąszczołowski.
Podczas festynu zaprezentują się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” i Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań”, które oprócz występów scenicznych poprowadzą też naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci. W programie imprezy znajdą się ponadto występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”. Nawiązaniem do przypadającego tego dnia święta pasterzy będzie parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i podkuwacza koni. Pojawi się też stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym będzie można popróbować serów owczych.
– Tradycyjnie przygotowujemy bogatą ofertę dla dzieci. Przy muzealnych stanowiskach będzie można wykonać kwiaty z bibuły, korale, spróbować swoich sił w pracy na krosienkach, a także wziąć udział w warsztatach wikliniarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków. Tak jak w ubiegłych latach grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie da pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej. Ponadto zwiedzający znajdą na terenie muzeum liczne stoiska twórców ludowych i kiermaszowe, a także stanowiska gastronomiczne z daniami kuchni tradycyjnej i regionalnej – kończy Mariusz Gąszczołowski.
W programie festynu znajdą się między innymi:
• występy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Cepelia-Poznań” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”
• parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych
• pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i podkuwacza koni
• muzealne stanowiska interaktywne dla dzieci (m. in. wykonywanie papierowych kwiatów, drewnianych korali i.t.p.)
• warsztaty wikliniarskie oraz florystyczne z nauką wicia wianków
• pokaz gaszenia pożaru przez grupę rekonstrukcyjną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.