MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Firmy radzą sobie mimo inflacji (30.05.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

Po pandemii przyszła wojna w Ukrainie, wysokie ceny i galopująca inflacja. Mimo tych przeciwności w Poznaniu i okolicach wiele firm odniosło w ostatnich miesiącach ogromne sukcesy. W 2022 r. w konkursie Poznański Lider Przedsiębiorczości nagrodzono kino plenerowe, biuro rachunkowe wspierające Ukraińców, a także producenta części do naczep.

Konkurs Poznański Lider Przedsiębiorczości zorganizowano już po raz 19. Zaproszenie kierowane jest do start-upów, a także mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Metropolii Poznań, a więc miasta Poznania, powiatu poznańskiego oraz gmin Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem.

Od kilku lat jego jedynym organizatorem jest powiat poznański, który chce nagradzać firmy odnoszące sukcesy na rynku. Statuetki wręczano zarówno w trudnym czasie pandemii koronawirusa, jak i teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a przedsiębiorstwa muszą sobie radzić z trudną sytuacją gospodarczą naszego kraju.

Kino zmienia życie na lepsze
2022 r. także pokazał, że wielu przedsiębiorców może pochwalić się licznymi sukcesami. – Nawet w tych trudnych czasach, kiedy nie tak dawno zmagaliśmy się z pandemią, kiedy jest wojna w Ukrainie i kiedy wszyscy odczuwamy inflację, spotykając się w takim gronie – przedsiębiorców, ludzi nauki czy samorządowców, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dla nas ta nagroda i ten konkurs są bardzo ważne, ponieważ doceniamy tych, którzy chcą i potrafią pracować, a przy tym kierują się określonymi wartościami. Liczba zgłoszeń do kolejnych edycji potwierdza zresztą, że warto taki konkurs organizować – dodał.

W tym roku statuetki nie przyznano jedynie w kategorii start-upów. Za najlepszego mikroprzedsiębiorcę uznano Pracownię Ferment Kolektiv Radosław Tomasik, która na co dzień organizuje kina plenerowe. Trafiają one m.in. do małych wiejskich szkół. W czasie pandemii uruchomili też kina samochodowe.

– Kino zmienia życie na dobre – trwale i na lepsze, to jest nasze motto. Każdy ma jakąś historię filmową, która jest dla niego lub dla niej inspiracją. A że najlepsza edukacja jest taka przez całe życie, to my chcieliśmy ludziom w różnym wieku pokazywać filmy, które właśnie zmieniają życie – mówił Radosław Tomasik, jeden z trzech udziałowców tego mikroprzedsiębiorstwa. Dziękował byłym oraz obecnym pracownikom firmy. – Ludzie są najważniejsi. Zadbaj o nich, a oni zadbają o twoich klientów – mówił Tomasik. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: spółka Symbio Media Group, FYD-STUDIO Antoni Cepel, ProUp Solutions oraz MISERWIS Michał Sergot.

Pomagają Ukraińcom
Liderem wśród małych przedsiębiorstw zostało w tym roku TaxCoach – biuro rachunkowe, które jest m.in. partnerem w projekcie honoTu dla Ukrainy i mocno wspiera uchodźców. – Nasza firmę otwieraliśmy pięć lat temu. Pomysł na biznes wziął się z tego, że widzieliśmy, z jakimi problemami borykają się przedsiębiorcy. Chcieliśmy, by ich sprawy księgowe mogły być lepiej prowadzone – mówił Miłosz Baranowski, jeden z właścicieli biura.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały firmy: Sempire – zajmująca się pozycjonowaniem stron internetowych, Exactus – firma finansowa oraz Post Luchtkanalen Polska – producent systemów wentylacyjnych.

Najlepsza w kategorii średni przedsiębiorca okazała się firma Steelpress – producent części i akcesoriów do przyczep, która na rynku działa już od 55 lat. Dzisiaj to właśnie tutaj na drukarkach 3D powstają prototypy produktów. Co ciekawe, na terenie zakładu działa oczyszczalnia ścieków. Dzięki niej w znaczny sposób redukowane jest zużycie wody.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Fabryka Armatur „Swarzędz” – producent elementów kutych, Intrex – zajmująca się m.in. etykietami oraz Polimer Projekt – dystrybutor polimerów technicznych.

Firmy prześwietlone przez audytora
Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Wszyscy muszą tylko poddać swoje finanse rzetelnej ocenie partnera merytorycznego konkursu – audytora Grant Thornton Frąckowiak.

– Ocenialiśmy firmy, które notują sukcesy na rynku. Cechuje je przedsiębiorczość, działalność społeczna, innowacyjność, a także posiadają ciekawą ofertę oraz rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań – mówi Mariusz Maik z Grant Thornton Frąckowiak.

Zwycięzcy poza tytułem otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznański Bank Spółdzielczy, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz firmę Grant Thornton Frąckowiak.

Gazeta Wyborcza Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 maja 2022