Relacje
Forum publicystów
W dniach 16-19 września, na terenie powiatu poznańskiego odbyło się XX Forum Publicystów Krajoznawczych PTTK. Jest ono organizowane w cyklu dwuletnim i biorą w nim udział autorzy przewodników, publicyści i wydawcy książek krajoznawczych.W trakcie trzydniowego spotkania jego uczestnicy odwiedzili większość gmin powiatu poznańskiego i znajdujące się tam atrakcje turystyczne. Zarówno te mniej, jak i bardziej znane. Uroczyste otwarcie odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu. Tegoroczne Forum odbyło się pod patronatem starosty poznańskiego i przy wsparciu powiatu.
Klub Publicystów Krajoznawczych PTTK ma już 40 lat i skupia ludzi w różnym wieku i różnych zawodów, których łączy wspólna pasja – krajoznawstwo. Członkiem zwyczajnym Klubu może zostać autor co najmniej dwóch wartościowych publikacji krajoznawczych (książek, artykułów, audycji radiowych, programów i filmów telewizyjnych, scenariuszy wystaw krajoznawczych). Regulamin przewiduje także status członków honorowych, członków kandydatów oraz członków korespondentów. Obecnie Klub liczy 53 członków, w tym 13 członków zwyczajnych i 41 członków korespondentów z całego kraju.
Podstawową formą działalności Klubu były i są spotkania tematyczne, m.in. z interesującymi osobami i organizowane w ciekawych miejscach, które pozwalają członkom Klubu poszerzać wiedzę przydatną w trakcie opracowywania publikacji krajoznawczych. W latach 1980-2020 członkowie Klubu wydali ponad 200 książek, napisali ponad tysiąc artykułów prasowych oraz przygotowali kilkadziesiąt filmów o tematyce historycznej i krajoznawczej. Kilka bardzo znaczących publikacji jest wspólnym dziełem członków Klubu. Pierwszym takim działaniem było opracowanie na początku lat 80. monografii pięciu utworzonych w 1975 r. tzw. województw wielkopolskich: kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego i poznańskiego.
Zdjęcia: Piotr Basiński