MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Galeria pełna niespodzianek

Budynek Galerii Miejskiej w Mosinie

– Mosina to miasto artystów. Być może wynika to z tego, że mieszkamy w przepięknej okolicy. Tuż obok mamy przecież Wielkopolski Park Narodowy – mówi Dorota Strzelecka, dyrektor Galerii Miejskiej w Mosinie, która w tym roku uzyskała tytuł Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego. Sama Galeria także przyciąga wrażliwych twórców. Już jej lokalizacja, w zabytkowym budynku dawnej bóżnicy żydowskiej, wybudowanej około 1876 roku, musi robić wrażenie.

– Galeria powstała dzięki inicjatywie dwóch artystów zamieszkałych w Mosinie, będących jednocześnie pedagogami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Mowa o ówczesnym prorektorze uczelni prof. Bogdanie Wegnerze oraz o prof. Jacku Strzeleckim – wspomina Dorota Strzelecka. Otwarcie placówki odbyło się 7 maja 1993 roku. – W tym roku obchodzimy zatem 25-lecie istnienia – dodaje.

Galeria od momentu powstania miała swoją rangę. Wpływ na to miały nadane jej patronaty – ówczesnej PWSSP oraz poznańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. To właśnie one zobowiązywały do zachowania określonego poziomu artystycznego. Nad tym poziomem czuwała Rada Artystyczna Galerii, w skład której wchodzili profesorowie PWSSP. – To ta Rada decydowała o doborze wystawianych prac – mówi Dorota Strzelecka.

Oprócz Galerii Sztuki w budynku mieści się także Galeria na Piętrze. – To właśnie tam organizowane są okresowe wystawy historyczne związane z ziemią mosińską oraz wystawy fotograficzne i plastyczne. Część historyczna Galerii, składająca się z dokumentów i pamiątek zgromadzonych przez ostatnie 40 lat, jest na etapie porządkowania i digitalizacji zbiorów, co w przyszłości pozwoli na utworzenie tematycznych katalogów oraz szerszego dostępu do materiałów w formie elektronicznej – zapewnia dyrektor placówki.

A jakie niespodzianki Galeria przygotuje dla miłośników sztuki w najbliższym czasie? – Na rok 2019 zaplanowaliśmy jedenaście wystaw artystycznych oraz siedem spotkań w działającym od trzech lat Salonie Poetyckim, do którego znanych poetów i bardów z całej Polski zaprasza poznańska poetka Kalina Izabela Zioła – zdradza Dorota Strzelecka. Placówka z Mosiny ma również opracowany program edukacyjno-promocyjny na lata 2019-2021.

– Program ten obejmuje warsztaty artystyczne, wykłady, spotkania, konkursy i wycieczki. Głównym celem Galerii Sztuki w ciągu najbliższych lat będzie wprowadzenie nowych form aktywności, które zachęcą mieszkańców do jej regularnego odwiedzania. Ponadto planujemy nawiązanie współpracy z innymi galeriami, które podobnie jak Galeria Sztuki w Mosinie, są placówkami uniwersyteckimi lub galeriami miejskimi. Wspólna działalność tych instytucji ułatwi organizowanie wystaw, warsztatów, konferencji i innych wydarzeń artystyczno-społecznych – dodaje Ania England, specjalistka do spraw projektów, promocji i edukacji.

Galeria chce także współpracować z lokalnymi placówkami oświatowymi. – Planujemy zajęcia, które będą korespondować z zagadnieniami omawianymi na takich szkolnych przedmiotach, jak np. matematyka, biologia, geografia, chemia i fizyka. Mają one być też połączone z nauką języka angielskiego. Poza tym chcemy organizować cykliczne wycieczki do Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Po to, by młodzież mogła na żywo zobaczyć, jak studiuje się sztukę
i jak ona powstaje – dodaje Ania England.

Galeria planuje również wprowadzić ideę tematów całorocznych, do których nawiązywać będzie w osobnych projektach. – Tematem przewodnim na rok 2019 będzie „Sztuka Publiczna”, na rok 2020 – „Zero Waste”, a w roku 2021 będzie to „Wykluczenie” – wylicza specjalistka do spraw projektów, promocji i edukacji. Program wygląda zatem wyjątkowo okazale. – Planów mamy sporo i na pewno warto nas odwiedzić – kończy dyrektor Dorota Strzelecka. Trzeba też dodać, że wstęp do Galerii jest wolny od opłat.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 grudnia 2018