Relacje
Gminy z powiatu w czołówce
Znamy wyniki tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Ich ogłoszenie odbyło się podczas konferencji zorganizowanej przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Ranking obejmuje wszystkie polskie miasta oraz gminy i jest przygotowywany przez pracowników naukowych Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej .
Jednostki samorządu terytorialnego, w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu, zostały ocenione na podstawie piętnastu wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego. Analiza tych wskaźników obejmowała trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. W gronie najlepszych, tak jak w poprzednich latach, znalazły się gminy powiatu poznańskiego.
W zestawieniu gmin miejsko-wiejskich w czołowej dziesiątce znalazły się Kórnik oraz Swarzędz, zajmując odpowiednio siódmą oraz dziesiątą lokatę. W tej kategorii podium zajęły w kolejności Polkowice, Stryków oraz Niepołomice. Jeszcze lepiej prezentuje się ranking gmin wiejskich, w którym lepsze od Tarnowa Podgórnego okazały się tylko Kleszczów i Kobierzyce. Na dziewiątej pozycji w tym zestawieniu sklasyfikowano Suchy Las.
Dodajmy, że w gronie miast na prawach powiatu na podium znalazł się też Poznań. Stolica Wielkopolski uplasowała się na najniższym stopniu podium w rankingu, ustępując miejsca tylko Świnoujściu oraz Warszawie. Dalsze lokaty w tym przypadku zajęły Katowice, Kraków, Opole, Wrocław, Gliwice, Sopot i Rzeszów. W gronie gmin miejskich triumfował Karpacz przez Złotowem oraz Krynicą Morską.
Zastępca burmistrza Swarzędza, Grzegorz Taterka odebrał w Warszawie dyplom przyznany laureatom Rankingu Zrównoważonego Rozwoju (fot. UMiG Swarzędz)