Małe muzea – ciekawe historie
Jak to na wsi bywało…
Czerlejnko to miejscowość, gdzie zarówno dawniej, jak i obecnie funkcjonują dobrze prosperujące gospodarstwa rolne. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam powstała Izba Muzealna Historii Rolnictwa Ziemi Kostrzyńskiej.
Wystawę otwarto w 2019 roku. Przy budynku świetlicy wiejskiej przy ul. Jesionowej zgromadzono kolekcję tradycyjnych, odrestaurowanych maszyn rolniczych. Część eksponatów została pozyskana od okolicznych mieszkańców. Wystawa składa się z dziewięciu maszyn i urządzeń rolniczych, w tym dołownika, zgrabiarki, kopaczki, pługa, opielacza, kultywatora i kosiarki. Maszyny służyły m.in. do orki, zwalczania chwastów, zbierania siana oraz kopania ziemniaków i buraków. Ciekawostką jest maneż pałąkowy (kierat), służący do napędzania młockarni i sieczkarni. We wszystkich przypadkach siłą napędową były konie pociągowe.
Wszystkie eksponaty w Czerlejnku to urządzenia żelazne, które zostały zakonserwowane, by zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Maszyny wyposażono w tabliczki, na których znalazła się nazwy (naukowa i potoczna), opis wyglądu i sposobu użytkowania, data i miejsce produkcji oraz pochodzenie. W przyszłości planuje się rozbudowę kolekcji, by w stojącej obok dawnej stodole zgromadzić i zaprezentować maszyny rolnicze, które niegdyś pracowały pod dachem.
Plenerowa, bezpłatna ekspozycja pozostaje otwarta przez cały rok. Wystawę ustawiono na twardej nawierzchni, co zapewnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do Czerlejnka można dotrzeć, korzystając z bezpłatnych autobusów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Przy okazji warto również odwiedzić zabytkowy, XVIII-wieczny, modrzewiowy kościół w pobliskim Czerlejnie, jedną z trzech drewnianych świątyń na terenie gminy.
Autor: Piotr Basiński
Powyższy tekst jest częścią cyklu “Małe muzea – ciekawe historie”, w ramach którego przybliżamy mniej znane, choć na pewno warte odwiedzenia, placówki muzealne w gminach powiatu poznańskiego. Więcej w zakładce TURYSTYKA.