MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Jeden taki Dzień w roku…

Dzień organizacji Pozarządowych w Pobiedziskach

To było prawdziwe święto trzeciego sektora! Ósma edycja Dnia Organizacji Pozarządowych przyciągnęła do Grodu Pobiedziska i Skansenu Miniatur kilkadziesiąt osób. – Organizując to wydarzenie chcemy między innymi pokazać jak poważnie traktujemy współpracę z NGO-sami – podkreślił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

– Powiat, tak jak i zresztą każdy inny samorząd, nie jest w stanie sam w należyty sposób zrealizować wszystkich zadań. Dlatego właśnie wydzielamy środki finansowe, które przekazujemy organizacjom pozarządowym. Bo to one, działając w określonym terenie, doskonale znają oczekiwania i potrzeby mieszkańców. I świetnie te środki wykorzystują. Dlatego też tak ważna jest ich rola – mówił wicestarosta. – Pamiętam, że kiedy na samym początku ogłaszaliśmy konkursy ofert na wsparcie NGO-sów w tych ofertach było bardzo dużo błędów. Dlatego wymyśliliśmy Dzień Organizacji Pozarządowych i towarzyszące im szkolenia. W tej chwili z tych szkoleń praktycznie rezygnujemy, bo oferty które do nas trafiają są prawie bezbłędne – dodał.

Dzień Organizacji Pozarządowych – jak podkreślają organizatorzy, a także sami zainteresowani – nadal jest jednak bardzo potrzebny. – Zależy nam na tym, aby przedstawiciele różnych organizacji spotykali się ze sobą i wymieniali doświadczeniami. Podczas takiego spotkania przekazujemy też wiele cennych informacji, choćby o dostępności środków – stwierdził Marek Lis, wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Te spotkania traktujemy jako formę docenienia tego, co robimy. Dużo podróżuję po Polsce, rozmawiam i mogą zapewnić, że powiat poznański to absolutny top jeśli chodzi o współpracę z organizacjami pozarządowymi – zapewniała Elżbieta Mielcarek, prezes Kostrzyńskiego Uniwersytetu Każdego Wieku

W tym miejscu warto przypomnieć, że powiat poznański współpracuje z NGO-sami w takich obszarach jak: edukacja, kultura i sztuka, kultura fizyczna, turystyka, pomoc społeczna, ochrona i promocja zdrowia oraz ratownictwo i ochrona ludności. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców zwiększają się też środki z budżetu powiatu przeznaczone dla trzeciego sektora. W ciągu dekady wzrosły one o sto procent. Zwiększyła się także liczba realizowanych przez nie zadań. W 2014 roku było ich 109, a dzisiaj 243. Liczby robią zresztą wrażenie. Dzięki wspomnianym zadaniom w 2023 roku blisko 5 tysięcy dzieci w wieku szkolnym mogło skorzystać z różnych, dodatkowych form edukacyjnych.

Ponad tysiąc potrzebujących wzięło też udział w działaniach profilaktycznych zdrowia psychicznego, a na rehabilitacyjny odpoczynek mogło wyjechać ponad dwieście osób z niepełnosprawnościami. Z ofert dla seniorów skorzystało kolejnych czterystu mieszkańców powiatu. Jeszcze więcej osób zainteresowanych jest aktywnością fizyczną. W wydarzeniach sportowych organizowanych przez organizacje pozarządowe wzięło udział około 10 tysięcy uczestników. Nie brakuje również miłośników turystyki. Z różnych jej form skorzystało blisko 5,5 tysiąca ludzi. Również dużo osób zainteresowanych jest wydarzeniami kulturalnymi. Z tego typu oferty skorzystało około 45 tysięcy osób. A to tylko przykłady…

Gospodarzami tegorocznego Dnia Organizacji Pozarządowych były Gród Pobiedziska i Skansen Miniatur. – Co przygotowaliśmy? Nie ograniczyliśmy się tylko do samego zwiedzania. Każdy mógł zobaczyć jak wyglądało strzelanie z katapult i trebusza, była również prelekcja na temat kształtowania się wojskowość za pierwszych Piastów. Wtrąciłem też swoje trzy grosze w kwestii zabytków archeologicznych gminy Pobiedziska, a szczególnie tego w Kociałkowej Górce. Krótko mówiąc, chcieliśmy połączyć zabawę z edukacją – podsumował Bartosz Styszyński, komes Grodu Pobiedziska. Podczas wydarzenia przeprowadzono panele dyskusyjne oraz wysłuchano koncertu muzyki średniowiecznej zespołu Huskarl. Można było również skosztować smakowitości lokalnego producenta…

Zdjęcia: Anna Skalska, Tomasz Sikorski, Maciej Pawlik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 listopada 2024