MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

Kolarze jadą po medale

zdjęcie kolarzy na torze kolarskim na hali

Czterech reprezentantów klubów z powiatu poznańskiego ma szansę wystąpić w rozpoczynających się 27 lutego w Pruszkowie mistrzostwach świata w kolarstwie torowym, z których transmisję telewizyjną zaprezentuje stacja Eurosport. Są to: Julita Jagodzińska oraz Filip Prokopyszyn w KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, a także Nikol Płosaj i Patryk Rajkowski z UKS Jedynki Mróz Colnago Kórnik. Zawody potrwają do 3 marca, a zawodnicy rywalizować będą w dziesięciu konkurencjach, w tym ośmiu indywidualnych i dwóch drużynowych. Sześć z nich to konkurencje olimpijskie, które będą rozgrywane na igrzyskach w Tokio, w 2020 roku.

Do tej pory biało-czerwoni zdobyli na mistrzostwach świata 23 medale, w tym 9 złotych. Czy w Pruszkowie nasi zawodnicy także mają szansę powalczyć o tęczowe koszulki? – Wyrośliśmy już z roli kolarskiego Kopciuszka. Polska należy do światowej czołówki w kolarstwie torowym i mamy nadzieję, że nasz dorobek uda się w powiększyć – mówił Jacek Kasprzak podczas konferencji prasowej, podsumowującej przygotowania naszej ekipy do mistrzostw. Trener średniodystansowców dodał jednak, że do Pruszkowa przyjadą najlepsze drużyny świata, liczące się w kwalifikacjach do przyszłorocznych igrzysk.

Mistrzostwa w Pruszkowie to już 116. edycja tych zawodów. Odbywają się one co roku od 1893 roku, z przerwami w latach wojennych. To podwarszawskie miasto będzie gospodarzem imprezy tej rangi po raz drugi. Wcześniej gościło najlepszych kolarzy torowych świata w 2009 roku, tuż po otwarciu welodromu. Na torze Arena Pruszków, najlepsi zawodnicy rywalizować będą o medale w dziesięciu konkurencjach. Wszystkie są niezwykle widowiskowe i budzą żywiołowe reakcje zgromadzonej na welodromie publiczności. Są one podzielone na trzy rodzaje:

– sprinterskie: sprinty indywidualne i drużynowe, wyścigi na czas ze startu zatrzymanego oraz niezwykle widowiskowy keirin (sprint poprzedzony jazdą za motocyklem)
– wytrzymałościowe: wyścigi na dochodzenie indywidualne i drużynowe, wyścigi punktowe (25 km dla kobiet i 40 km dla mężczyzn), scratch (czyli tzw. wyścig na kreske ze startu wspólnego: 10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn) oraz emocjonujący madison (wyścigi sztafetowe – 30 km dla kobiet i 50 km dla mężczyzn, rozgrywane przez dwóch zawodników przekazujących sobie zmiany poprzez podanie ręki w trakcie jazdy)
– konkurencje łączone, tzw. omnium premiujące najbardziej wszechstronnego zawodnika (cztery konkurencje wytrzymałościowe, rozgrywane w ciągu jednego dnia)

Skład reprezentacji Polski
kobiety – konkurencje sprinterskie: Julita Jagodzińska, Marlena Karwacka, Urszula Łoś; konkurencje średniodystansowe: Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Marta Jaskulska, Nikol Płosaj.
mężczyźni – konkurencje sprinterskie: Mateusz Lipa, Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki, Maciej Bielecki, Mateusz Miłek, Patryk Rajkowski; konkurencje średniodystansowe: Alan Banaszek, Adrian Kaiser, Szymon Krawczyk, Filip Prokopyszyn, Wojciech Pszczolarski, Bartosz Rudyk, Adrian Tekliński, Daniel Staniszewski, Szymon Sajnok.

Fot (3x) Szymon Gruchalski (PZKol.)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 lutego 2019