MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

Kolej na kolej w Dopiewie

Plakat projektu Kolej na kolej, ekologicznie szybko bez korków

Gmina Dopiewo zachęca do podróżowania koleją i korzystania z infrastruktury, jaką wybudowała w pobliżu stacji kolejowych w Dopiewie i Palędziu za około 11,5 mln zł, pozyskując dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ponad 7,5 mln zł. – 8 maja zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w podsumowaniu inwestycji „na wesoło”. Między tzw. węzłami przesiadkowymi w Dopiewie i Palędziu będzie kursowała „Wesoła Kolejka Dixielandowa”, a w niej maskotki gminne – Dop i Ewo. Będą konkursy z nagrodami, muzyka „na żywo” oraz wystawa o powstawaniu inwestycji. Każdy otrzyma pamiątkowy bilet – informują organizatorzy.

Dlaczego „Kolej na kolej!”?
Kolej to nowoczesny środek transportu – przyjazny dla środowiska i gwarantujący najszybszy przejazd na trasie do Poznania i z Poznania do domu, bo po szynach i bez korków. Jedynie 15 min. zajmuje podróż pociągiem z Dopiewa do stolicy naszego regionu, a z Palędzia o 2 minuty krócej.

Węzły przesiadkowe
Mając na względzie zalety przemieszczania się koleją, gmina Dopiewo wybudowała w ubiegłym roku węzły przesiadkowe przy stacjach kolejowych w Dopiewie i w Palędziu. Można tu zaparkować samochód lub rower i przesiąść się na kolej, by kontynuować podróż. Dzięki tym inwestycjom, zrealizowanym przez Gminę Dopiewo i współfinansowanym przez Unię Europejską, poprawiła się funkcjonalność i estetyka terenów sąsiadujących z dworcami. Oprócz tego dostosowana została komunikacja wewnątrzgminna do rozkładu jazdy pociągów. Dopiewo przystąpiło też do projektu „Poznańska Kolej Metropolitalna”, którego efektem jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów.

Jakie są korzyści z inwestycji?
Na obu węzłach przesiadkowych zostało stworzonych łącznie 225 miejsc parkingowych, w tym dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Węzły oświetlone zostały lampami i są monitorowane przez systemy kamer. Znajdują się tu: wiaty rowerowe, info-kioski, tablice elektroniczne i ławki. W Dopiewie została przebudowana ul. Trzcielińska, a wzdłuż ul. Laserowej powstał ciąg pieszo – rowerowy. W Palędziu, od skrzyżowania z ul. Poznańską do skrzyżowania z ul. Kolejową, powstał 400-metrowy odcinek drogi, z chodnikiem i ścieżką rowerową; stanęły ekrany akustyczne z furtką, umożliwiającą przejście mieszkańcom sąsiedniego osiedla.

Wesoła Kolejka Dixielandowa
Gmina Dopiewo zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu zaplanowanym na środę 8 maja 2019 r. Start przewidziano ok godz. 10:00 przy dworcu w Dopiewie. Między węzłami w Dopiewie i Palędziu będzie kursować „Wesoła Kolejka Dixielandowa”. Wcześniej samorządowcy podsumują inwestycję, a o jej ekologicznych walorach opowie ekspert. Warto skorzystać z okazji – przyjść na węzeł przesiadkowy w Dopiewie lub w Palędziu, dojechać samochodem, rowerem, Poznańską Koleją Metropolitalną lub autobusem i być razem z nami. Podróżującym turystyczną kolejką drogami Gminy Dopiewo towarzyszyć będą: maskotki DOP i EWO oraz zespół muzyczny Dixie Company.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 kwietnia 2019