MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Kultura w powiecie - skrót z WIK

Koncerty i wernisaż

Koncerty oraz wystawa malarstwa – to nasze propozycje kulturalne na najbliższe dni. Na powiatowych scenach zaprezentują się Małgorzata Ostrowska i jej goście, Grażyna Łobaszewska oraz Mesajah.

Grażyna Łobaszewska wystąpi 20 października, o godz. 18.00 w hali widowiskowo sportowej w Kleszczewie w ramach Kleszczewskiej Złotej Jesieni. Artystka obecnie świętuje 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji wydała nową, jubileuszową płytą pt. „Sklejam się”, pełną zaskakujących brzmień i energetycznych aranżacji zespołu AJAGORE. Wszystko to dopełniają wspaniałe, dojrzałe teksty Justyny Holm, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i Piotra Bukartyka. ZNa koncercie z pewnością nie zabraknie największych, niezapomnianych przebojów Grażyny Łobaszewskiej, które w odświeżonych aranżacjach na nowo odzyskują blask. Koncert Gwiazdy poprzedzą występy lokalnych zespołów – Stokrotek i Kleszczewian. Impreza jest ukłonem w stronę seniorów mieszkających w Gminie Kleszczewo, ale na widowni zasiąść może każdy meloman. Wystarczy zadbać o bezpłatną wejściówkę (do odbioru w OPS Kleszczewo).

Tego samego dnia, czyli w piątek, 20 października z okazji otwarcia nowej hali widowiskowo-sportowej w Puszczykowie na scenie zaprezentuje się Małgorzata Ostrowska. Była wokalistka zespołu Lombard zaprosiła z tej okazji gości. I to nie byle jakich, bo obok niej wystąpią Marek Piekarczyk oraz Damian Ukeje. Darmowe wejściówki są do odbioru w Bibliotece Miejskiej – Centrum Animacji Kultury. Początek koncertu o godz. 18.30.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie zaprasza z kolei na koncert Mesajaha. On także odbędzie się 20 października o godz. 20.00. Mesajah jest autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Koncertował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest, Ostróda Reggae Festival, Regałowisko, Reggaeland i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie.

Muzyk ma na swoim koncie cztery płyty. W 2008 roku wydał swój pierwszy album “Ludzie Prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór “Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae. W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem “Jestem Stąd”. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promują teledyski do utworów “Do rana”, “Ogień”, nagranego wspólnie z Kamilem Bednarkiem “Szukając Szczęścia”, a także rap one shot do utworu “Wiadomość”.

Trochę ponad rok później, premierę miał trzeci krążek “Brudna Prawda”. Album ten, zawierający utwory takie jak “Ten kraj”, “Beautiful Morning” czy hit “Lepsza Połowa” ugruntował pozycję Mesajah na rodzimym rynku muzycznym. W 2016 roku przyszedł czas na kolejny, czwarty już album “Powrót do korzeni”. Promocję krążka zapoczątkował singiel “Wolne”, z którym Mesajah niespodziewanie wygrał konkurs Premier na 53. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – zdobywając, głosami publiczności, opolską Karolinkę. Powrót do korzeni został doceniony także przez branżę muzyczną – album otrzymał nominację do Fryderyków 2017 w kategorii Album roku muzyka korzeni. Zapraszamy serdecznie na koncert – dawka pozytywnej energii gwarantowana! Bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu do nabycia w sekretariacie CKiBP od 19.09.2017 (pon.-pt. w godz. 9.00-17.00) i na www.bilety24.pl.

20 października. o godz. 18.00, w sali widowiskowej Pobiedziskiego Ośrodka Kultury, odbędzie się także wernisaż wystawy Rałała Jerzaka pt. “Spojrzenia”. Prezentowana wystawa jest złożona z prac powstałych po przeprowadzce z Poznania do Wierzyc. Spojrzenia są podstawą nawiązywania relacji. To, zanim kogoś lub coś poznamy najpierw oglądamy, badamy swoim wzrokiem. Uporczywe „Spojrzenia” postaci z obrazów na odbiorców wystawy prowokują do bezpośredniej konfrontacji, tutaj odwracają sytuację i widz nie jest już jedynie oglądającym. Wystawa potrwa do 3 listopada.

Rafał Jerzak, to absolwent łódzkiej szkoły filmowej na wydziale operatorskim, reżyser i operator. Wyreżyserował m.in: „3 km do Raju” na podstawie którego powstał pomysł serialu „Ranczo”, a ostatnio ukończył film fabularny pt: „Afryka”. Jako dokumentalista zrealizował „Zajarzyć Jarzynę” – film o twórczości reżysera teatralnego Grzegorza Jarzyny. Jako operator pracował z wieloma znanymi twórcami: Bartoszem Konopką, Bogusławem Wołoszańskim, Łukaszem Barczykiem, Adamem Sikorą. Jako miłośnik podróży miał okazję z kamerą przemierzyć niemal cały świat, skąd przywiózł takie dokumenty jak „Dom”- film o wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 r., czy dokument „Przedpokój do Raju” o indiańskich operach, powstających w XVIII wieku, w Boliwii.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 października 2017