MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Kontrole i choroby zawodowe

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

W 2018 roku pracownicy Oddziału Higieny Pracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przeprowadzili 1.622 (1.703) kontrole sanitarne w 1.155 (1.134) zakładach pracy, zatrudniających 75.721 (140 103) osób (w nawiasach dane za 2017 r.).

W pierwszej kolejności kontrolowano zakłady charakteryzujące się szczególnie szkodliwymi warunkami pracy. Zwrócono uwagę na warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, występowanie czynników szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia na stanowiskach pracy oraz stan sanitarny zaplecza socjalnego. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 115 decyzji administracyjnych z zakresu bieżącego nadzoru sanitarnego zawierające 33 nakazy dotyczące niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych, 37 – pomiarów środowiskowych, 13 – oceny ryzyka zawodowego.

Szczególną uwagę zwrócono na warunki pracy pracowników narażonych na hałas, na który eksponowanych było 3.515 pracowników. Na czynniki chemiczne – 215 osób, na pyły przemysłowe – 84 osoby oraz 51 osób na drgania mechaniczne. Kontynuowano wzmożony nadzór nad zakładami, w których stwierdzono dużą liczbę chorób zawodowych oraz charakteryzującymi się szkodliwymi warunkami pracy. Ponadto przeprowadzono kontrole i ocenę narażenia pracowników zatrudnionych w przemyśle drzewnym, spożywczym i metalowym, w sektorze gospodarki odpadami i ściekami oraz osób mających kontakt z azbestem.

Z przeprowadzonych kontroli wynika, że najczęściej stwierdzone w zakładach pracy nieprawidłowości dotyczyły złego stanu sanitarno-higienicznego pomieszczeń pracy i zaplecza socjalnego w 261 obiektach, niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych w 251, braku pomiarów środowiskowych w 162 oraz błędów w ocenie ryzyka zawodowego w 112 zakładach. Pracodawcy zostali zobowiązani do zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy przez stosowanie atestowanych środków ochrony indywidualnej, skrócenie czasu pracy w narażeniu zawodowym oraz wprowadzanie rozwiązań technicznych w celu obniżenia przekroczeń czynników szkodliwych do obowiązujących norm.

Ponadto w 2018 roku przeprowadzono kontrole w zakładach w związku ze zgłoszonymi interwencjami. 52 dotyczyły niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych, a 17 niewłaściwych warunków sanitarnych. W 2018 roku choroby zawodowe stwierdzono u 26 osób. Najczęściej były to choroby narządu głosu u nauczycieli – 16. W drugiej kolejności uszkodzenia słuchu – 3 przypadki, a z chorób zakaźnych 1 przypadek boreliozy i 1 gruźlicy.

Autor: Cyryla Staszewska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 stycznia 2019