MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Kultura na wyciągnięcie ręki

nagrody z kultury

Grzegorz Tomczak – poeta, autor tekstów piosenek, bard i kompozytor z Dopiewa, został głównym laureatem tegorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Wręczono je podczas LXI sesji Rady Powiatu w Poznaniu.

– Możemy być bogaci, potężni i najwięksi, ale jak brakuje w tym wszystkim kultury, to nigdy nie będziemy żyć pełnią życia. Dlatego tak bardzo doceniamy tych, którzy tę kulturę tworzą i dlatego też od wielu już lat przyznajemy te nagrody. Bo artystów i twórców trzeba doceniać – mówił podczas uroczystości starosta poznański Jan Grabkowski. – Z myślą o szeroko rozumianej kulturze stworzyliśmy także Instytut Dziedzictwa Kulturowego, który swoją siedzibę ma w przepięknie zrewitalizowanym dworze w Skrzynkach. To właśnie tam kulturę możemy mieć na wyciągnięcie ręki. A to ważne, ponieważ inaczej postrzegamy artystę stojącego tuż obok nas – dodał starosta, który wręczał nagrody wraz z przewodniczącym Rady Powiatu, Piotrem Burdajewiczem oraz przewodniczącym Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, Pawłem Bocianem.

Główną nagrodę otrzymał Grzegorz Tomczak. Tego artysty nie trzeba przedstawiać miłośnikom poezji śpiewanej. Szerszej publiczności dał się poznać już w 1979 roku, kiedy to wygrał Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Z tą imprezą jest zresztą związany do dzisiaj, ale już jako członek Rady Artystycznej. W 1981 roku wystąpił też na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku. Swego czasu współpracował również z czołówką polskiej estrady. Jego piosenki śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski czy Zbigniew Wodecki. Od 2003 roku współpracuje z kabaretem Tey Zenona Laskowika. Do tej pory wydał trzy tomiki poetyckie oraz sześć autorskich płyt. Od 1986 roku jest mieszkańcem Dopiewa, a także autorem hymnów tamtejszej Szkoły Podstawowej oraz nieistniejącego już Gimnazjum.

– Z ulicą Jackowskiego mam same piękne wspomnienia, ponieważ swego czasu tutaj mieszkałem, choć Starostwa Powiatowego wówczas jeszcze nie było. No, a teraz w tym Starostwie się znalazłem i to z tak miłej okazji. Ta nagroda jest dla mnie ważna, ponieważ otrzymałem ją tutaj, w miejscu w którym na co dzień mieszkam i tworzę – stwierdził Grzegorz Tomczak, którego koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników piosenki literackiej. – To wielka radość, że mogę cały czas liczyć na publiczność, która odwiedza różne domy kultury czy sale, by posłuchać moich piosenek, moich opowieści i dźwięków. Dzięki temu nadal mogę robić to, co sprawia mi ogromną radość. Cieszę się też, że nadal istnieje porozumienie między mną a słuchaczami. To bardzo ważne w przypadku twórczości, którą wykonuję – stwierdził laureat.    

Grzegorz Tomczakfot. Mieczysław Olejnik

Nagrodę drugiego stopnia tegorocznych nagród powiatu poznańskiego w dziedzinie kultury otrzymała wokalistka i pianistka – Aleksandra Idkowska. Pochodząca z Kórnika artystka jest studentką IV roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, na wydziale wokalno-aktorskim. Na swoim koncie ma sporo nagród i wyróżnień, m.in. wygrała Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Niemen Inspiracje” w Poznaniu. Otrzymała również nagrodę specjalną na XV Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu. Obecnie koncertuje prezentując publiczności muzykę żydowską oraz musicalowo-filmową. – W powiecie wszystko się zaczęło, dlatego ta nagroda jest dla mnie tak ważna – napisała w specjalnym liście artystka, w imieniu której nagrodę odebrali rodzice.

Aleksandra Idkowskafot. Magdalena Berny

Powiat poznański docenił również Karola Górskiego. Laureat nagrody trzeciego stopnia jest dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa germańskiego i absolwentem UAM w Poznaniu. Mieszka w stolicy Wielkopolski, ale związany jest z Ziemią Pobiedziską. Prowadzi badania na temat obrazu Powstania Wielkopolskiego w literaturze niemieckiej i jest propagatorem wielkopolskiego czynu powstańczego. Na temat tego wydarzenia opublikował wiele artykułów historycznych, biografii i wspomnień powstańców wielkopolskich. Jest także autorem regionalistycznej monografii pt. „Pobiedziska – Gniezno – Poznań. Impresje z dalszej i bliższej przeszłości” oraz „Moje Pobiedziska. Impresje z dalszej i bliższej przeszłości”.

Karol Górskifot. Danuta Górska

Zdjęcia: Anna Skalska

 

Czytaj także: w trakcie LXI sesji Rady Powiatu w Poznaniu zatwierdzono również preliminarze wydatków z budżetu powiatu poznańskiego w 2024 roku na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie powiatu poznańskiego.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 kwietnia 2024