MenuMenu główne
Powiat Poznański



Kultura w powiecie - skrót z WIK

Kulturalny weekend

Koncert zespołu Audiofeels na Gali Siewca Roku, Przegląd Zespołów Rockowych Piec połączony z koncertem Luxtorpedy oraz Teatralny Maraton z Janem Peszkiem w roli głównej, to nasze propozycje kulturalne na najbliższe dni.

Organizatorem Teatralnego Maratonu jest Gminny Ośrodek Kultury Sezam w Tarnowie Podgórnym. Publiczność, która pojawi się w Domu Kultury będzie mogła obejrzeć dwa spektakle “Nie strój zdobi nieboszczyka” i “Detektyw”. Łączy je osoba reżysera Błażeja Peszka i jego ojca, wybitnego aktora Jana Peszka. Ten pierwszy jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Od 2003 roku związany jest z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wcześniej występował w Teatrze Nowym w Łodzi i krakowskim Teatrem im. J. Słowackiego.

“Detektyw” to nowa adaptacja sztuki Anthonego Shaffera. Tekst ten był dwukrotnie ekranizowany – w 1972 roku powstał na jego bazie obsypany Oscarami film Josepha L. Mankiewicza, a w 2006 roku wersja Kennetha Branagha, znana jako „Pojedynek”. Pisarz poczytnych kryminałów Andrew Wyke (Jan Peszek) zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla (Błażej Peszek). Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe.

Aktorski duet ojca i syna, uzupełniony przez Katarzynę Krzanowską, zobaczymy także w drugim ze spektakli – „Nie strój zdobi nieboszczyka”. Wyprodukowane przez Teatr Miejski w Lesznie przedstawienie oparte jest na tekście Herberta Bergera. Na te dwie ciekawe sztuki zapraszamy do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w niedzielę, 26 lutego o godz. 17. Bilety w cenie 40 zł dostępne są Domu Kultury, w siedzibie GOK “Sezam” oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo. Sprzedaż internetową prowadzi serwis Bilety24.pl.

2bddd0ec3046ae5cef8f

Dzień wcześniej, 25 lutego Ośrodku Kultury w Luboniu odbędzie się trzecia edycja Przeglądu Zespołów Rockowych Piec. Jako gwiazda wystąpi Luxtorpeda. Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii – czytamy na stronie zespołu.

W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki album zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 roku i był połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zespół ma na koncie złotą płytę, nominacje do Fryderyków, a jego utwory często zajmowały pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu III. Szczegóły na plakacie.

ed913ac01332b28bbd9e

A już w piątek, 24 lutego, Miasto Luboń nagradzać będzie swoich mieszkańców statuetką Siewca Roku. Otrzymają je osoby, które w 2016 roku miały istotny wpływ na życie kulturalne, popularyzację sportu, rozwój potencjału gospodarczego czy aktywizację społeczności lokalnych miasta. Galę wręczania statuetek uświetni występ zespołu Audiofeels. Darmowe wejściówki na to wydarzenie dostępne są w Urzędzie Miasta Luboń po wypełnieniu formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie lubon.pl

Audiofeels to zespół wokalny z Poznania wykonujący muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe. Duża popularność grupie przyniosły występy w programie “Mam talent!” w telewizji TVN. Szczegóły na plakacie.

166dae843e1a58a7abe9

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 lutego 2017