MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Cze 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Liczy się najwyższy standard

W stwierdzeniu „powiat poznański przyjazny seniorom” nie ma cienia przesady. Od lat bowiem czynione są starania na rzecz aktywizacji środowiska osób starszych, jego integracji czy ochrony zdrowia. Doskonałym przykładem przedsięwzięć w tym zakresie jest działalność prowadzonego przez powiat poznański Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. – Możemy się pochwalić szeroką ofertą usług dedykowanych seniorom wymagającym pomocy instytucjonalnej. Dom świadczy całodobowe, kompleksowe usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i wspomagające – zapewnia Robert Leszczak, dyrektor placówki.

– To, co nas wyróżnia na tle innych tego typu domów, to m.in. komfortowe pokoje, wyłącznie jedno i dwuosobowe z balkonami, domowe posiłki, przygotowywane na miejscu z uwzględnieniem specjalistycznych diet czy też doskonale wyposażona baza rehabilitacyjna. Mamy do zaproponowania kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię, dysponujemy salą gimnastyczną, a także urządzeniami do relaksacji i masażu. A wszystko to pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej. Korzystanie z zabiegów nie wymaga żadnych dopłat. Seniorzy mogą też korzystać z sali doświadczania świata, w której prowadzone są zajęcia z osobami z demencją starczą i chorobą Alzheimera – dodaje.

Dodatkowym atutem obiektu w Lisówkach jest z pewnością otoczenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, brak barier architektonicznych, leśny mikroklimat, alejki spacerowe czy też oczko wodne. – Takie sąsiedztwo sprzyja prowadzeniu licznych zajęć na świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia jest również to, że na terenie placówki funkcjonuje sklepik, gabinet fryzjerski, biblioteka, kaplica, a także sala teatralna wyposażona w sprzęt multimedialny. Nasi mieszkańcy mają stały dostęp do internetu. Co też istotne, na terenie placówki znajduje się przystanek autobusowy, zapewniający bezpośrednią komunikację z Poznaniem – wylicza Robert Leszczak.

Dodajmy, że w trakcie pandemii DPS w Lisówkach został wyposażany w sprzęt oraz technologie, które ograniczają ryzyko zakażeń. Oprócz środków ochrony osobistej na wyposażeniu znajdują się m.in. system termowizji, bramka dezynfekcyjna, automatyczne bezdotykowe standy do dezynfekcji rąk, mata UV do dezynfekcji obuwia, zamgławiacz, lampy UV czy też ozonatory. – System termowizji  podniósł standard bezpieczeństwa w zakresie zdalnego pomiaru temperatury. Jesteśmy jednym z nielicznych domów pomocy społecznej wyposażony w tak zaawansowany i dokładny system pomiaru temperatury ciała – podkreśla dyrektor.

DPS w Lisówkach dla swoich mieszkańców jest też atrakcyjny pod względem finansowym. – Obecny, wadliwy mechanizm finansowania pobytu w domach pomocy społecznej często jest przyczyną wykluczenia społecznego. Tworzy przy tym barierę finansową, nie tylko dla seniora wymagającego wsparcia i pomocy, ale przede wszystkim dla jego rodziny i gminy, której jest mieszkańcem. Dlatego precedensem w skali kraju jest przejęcie przez powiat poznański znacznego ciężaru finansowania placówki i ustalenie kosztu utrzymania mieszkańca naszego DPS na preferencyjnym poziomie. Oczywiście, przy zachowaniu najwyższych standardów – zapewnia Robert Leszczak.

Te wysokie standardy świadczonych usług przez Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach potwierdza nagroda „Laur Seniora”, jaką placówka otrzymała podczas targów Viva Seniorzy 2019. – Już teraz jesteśmy doskonale przygotowani na to, aby odpowiadać na wyzwania systemowe starzejącego się społeczeństwa – uważa dyrektor placówki, w której może mieszkać ok. stu seniorów. – Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszam do kontaktu telefonicznego (61 8148 049) lub mailowego (dpslisowki@powiat.poznan.pl). Więcej informacji można też znaleźć na naszej stronie www.dpslisowki.powiat.poznan.pl – dodaje. 

Zdjęcia: DPS Lisówki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 kwietnia 2021