W mediach o nas
Malta czeka na uczestników Pucharu Świata
Głos Wielkopolski, 31 maja 2016
Niespełna trzy tygodnie pozostały do rozpoczęcia finałowych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie. Od 17 do 19 czerwca na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu spotkają się czołowi wioślarze świata. Będą to ostatnie tak poważne zawody przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Do stolicy Wielkopolski przyjedzie ponad 750 zawodniczek i zawodników z ponad 30 krajów, w tym 120 wioślarzy niepełnosprawnych.
Nie zabraknie reprezentantów Polski, przygotowujących się do startu w Rio. Przypomnijmy, że prawo występu w Brazylii wywalczyło osiem biało-czerwonych osad: żeńskie – dwójka podwójna, dwójka podwójna wagi lekkiej, dwójka bez sterniczki i czwórka podwójna oraz męskie jedynka, dwójka podwójna wagi lekkiej, czwórka podwójna i ósemka.
Krótko przed zbliżającymi się zawodami warto przybliżyć historię powstania współczesnego akwenu maltańskiego. Już w drugiej połowie XII wieku książę Mieszko III Stary zaprosił do Poznania joannitów, najstarszy zakon rycerski, powstały około 1130 roku, i oddał im kościół św. Michała z okolicznymi wsiami. Teren, gdzie osiedlili się joannici, nazwano Komandorią – od siedziby i posiadłości ziemskiej komtura, czyli komandora stojącego na czele poznańskiej prowincji tego zakonu. Od czasu gdy joannici około połowy XVI wieku otrzymali od cesarza Karola V wyspę Maltę, przyjęto ich nazywać kawalerami maltańskimi – stąd tereny zielone nad Cybiną zaczęto nazywać Maltą.
Przez wiele lat tereny te były najpopularniejszym miejscem wycieczkowym polskiej ludności Poznania. W 1952 roku spiętrzono wody rzeki Cybiny i utworzono Jezioro Maltańskie, zbiornik wodny o powierzchni 64 hektarów, zbudowany z przeznaczeniem na tor regatowy i kąpielisko. W latach 1956, 1958 i 1961 odbywały się na nim międzynarodowe zawody kajakarskie i wioślarskie. Do roku 1979 jezioro pełniło rolę centrum sportów wodnych w Polsce.
W 1979 roku zapadła decyzja o modernizacji obiektu. Generalnym projektantem obiektu został mgr inż. architekt Klemens Mikuła. Podstawowe prace zakończono w takim stopniu, że 23. mistrzostwa świata w kajakarstwie w sierpniu 1990 roku odbyły się zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Międzynarodowi fachowcy ocenili obiekt maltański bardzo wysoko i od tego czasu Tor Regatowy Malta systematycznie gości zawodników imprez rangi europejskiej i światowej.
Dzisiaj całkowita długość toru regatowego wynosi 2170 metrów (wioślarze rywalizują na dystansie 2000 metrów). Do rywalizacji przygotowanych jest osiem torów, a szerokość jednego toru wynosi 13,8 m. Całkowita szerokość akwenu maltańskiego wynosi 175 m, a głębokość 3,7 m.
Od ponad dekady regularnie w Poznaniu spotykają się najlepsi wioślarze, choć już w 1958 roku odbyły się tutaj po raz pierwszy mistrzostwa Europy seniorów. Pod koniec XX wieku do Poznania przyjeżdżali młodsi wioślarze, w 1995 roku odbyły się mistrzostwa świata juniorów, a w 1998 roku akademickie mistrzostwa świata. Na następną, wielką imprezę wioślarską Poznań czekał aż do 2004 roku, kiedy na Malcie odbyły się zawody Pucharu Świata. Potem kalendarz był bardzo bogaty: 2005 mistrzostwa świata do lat 23, 2006 i 2008 dwa Puchary Świata, 2007 mistrzostwa Europy seniorów, 2008 olimpijskie regaty kwalifikacyjne do Pekinu, 2009 mistrzostwa świata seniorów, 2011 światowe regaty wioślarskie masters, 2013 akademickie mistrzostwa Europy, 2015 mistrzostwa Europy seniorów.