MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Matematyka może być fajna!

festiwal matematyki w kórniku

Trzecia edycja Festiwalu Matematyki okazała się wielkim sukcesem. Sala Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu przez kilka godzin pękała w szwach. – Takie imprezy tylko pokazują, że nauka może być fajna – podkreślała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer, która obserwowała zmagania dzieci z królową nauk.

– Festiwal jest jednym z kilku naszych działań, które promują matematykę – zapewniał Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, która była organizatorem wydarzenia. – Tytusowi Działyńskiemu zawdzięczamy Bibliotekę Kórnicką. Później Władysław Zamoyski powołał do życia Instytut Dendrologii. My, jako Fundacja, także chcieliśmy dać coś od siebie i dlatego tworzymy Muzeum Matematyki. MuMa jest w założeniu interaktywnym miejscem, które jednocześnie bawi i uczy. Powstało po to, by pokochać matematykę, bo bez niej trudno funkcjonować we współczesnym świecie – dodał.

Festiwal Matematyki, który swoim patronatem honorowym objął m.in. starosta poznański Jan Grabkowski, odbył się już trzeci raz. – Na pierwsza edycję przyszło około osiemset osób. W tym roku zakładam, że było ich dwa tysiące. Wiem, że matematyka uchodzi za jeden z najmniej lubianych przedmiotów w szkole, ale my chcemy ten schemat przełamać. Pokazujemy, że matematyka jest doskonałym językiem do pokazywania rzeczywistości, pozwala nam zrozumieć współczesny świata, i co również jest ważne ułatwia znaleźć świetnie płatną pracę – dodał.

Wielką wielbicielką królowej nauk jest także Katarzyna Lubnauer. – Trudno, aby było inaczej skoro jestem doktorem nauk matematycznych – przyznała z uśmiechem wiceministra edukacji. – I bardzo mnie cieszy, że organizatorzy tej imprezy tak mocno stawiają na matematykę, ponieważ u dzieci często występuje swego rodzaju lęk matematyczny. Myślą, że ten przedmiot jest trudny, a tutaj mogą się przekonać, że on jest przede wszystkim ciekawy. Ten Festiwal pokazuje też, że warto się uczyć. I to nie tylko dlatego, że to ważne choćby ze względu na przyszłość, ale dlatego, że to może być doskonała zabawa – dodała.

W trakcie imprezy dzieci i młodzież, w zależności od wieku, m.in. rozwiązywały łamigłówki, składały klocki i różnego rodzaju bryły, grały w szachy i inne gry logiczne, a nawet mogły dowiedzieć się jak działa robot oraz drukarka 3D. Były też zadania geometryczne czy różnego rodzaju warsztaty. I do każdego stoiska ustawiały się długie kolejki. – Czy takie wydarzenia mogą odciągnąć młodych ludzi od komputerów i telefonów? To w dużej mierze zależy od ich rodziców. To oni muszą im pokazać, że są inne, bardzo ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Wierzę, że wielu rodziców to rozumie – podsumowała wiceministra.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 listopada 2024