Gminy
Mosina
Władze:
Burmistrz Gminy Mosina
Dominik Michalak
Adres:
Urząd Miejski w Mosinie
Pl. 20 Października 1
62-050 Mosina
tel. 61 8109 500, tel./fax 61 8 109 558
e-mail: um@mosina.pl
Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.
Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Mosinie:
Ciekawym i atrakcyjnym miejscem, które chętnie odwiedzają mieszkańcy powiatu poznańskiego, są mosińskie Glinianki przez wiele lat kojarzone tylko z terenem po byłym wyrobisku gliny. W tym miejscu udało się, przy wsparciu funduszy unijnych, wybudować wieżę widokową wraz z infrastrukturą turystyczną, dzięki czemu teren został na nowo zagospodarowany i zyskał nowe funkcje, w tym kąpielisko strzeżone przez ratowników oraz plażę z przebieralniami.
Krótko o gminie…
Gmina Mosina to doskonałe miejsce sprzyjające zarówno aktywnemu wypoczynkowi jak i inwestycjom. Położona tylko 18 kilometrów na południe od stolicy Wielkopolski – Poznania zajmuje powierzchnię 171 km². Gmina Mosina to naturalnie piękne miejsce, a świadczą o tym rozległe tereny Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz obszary Natura 2000. Na uwagę turystów szczególnie zasługuje Zespól Pałacowo-Parkowy w Rogalinie –Rezydencja Rodu Raczyńskich. To jedno z najcenniejszych późnobarokowych założeń rezydencjonalnych w Polsce ze świetnymi zbiorami malarstwa. Jego atrakcyjność turystyczną podnosi malownicze położenie w dolinie Warty. W czerwcu 2015 r. Muzeum zostało udostępnione szerokiej publiczności po wieloletniej przerwie, która związana była z rewaloryzacją i modernizacją tego jednego z najpiękniejszych polskich zabytków.
Nieopodal Pałacu położony jest Kościół Św. Marcelina wybudowany z inicjatywy Edwarda Raczyńskiego jako kaplica – mauzoleum wzorowana na rzymskiej świątyni Maison Carée z Nimes k. Marsylii. Za czasów Raczyńskich była to kaplica pałacowa. Obecnie w podziemiach znajduje się mauzoleum Raczyńskich, w którym w 1993 r. pochowano zmarłego w Londynie, ostatniego męskiego potomka rodu – Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie. Doskonałym miejscem na spacery jest Rogaliński Park Krajobrazowy, który został utworzony w celu ochrony unikatowego krajobrazu łęgów nadwarciańskich oraz jednego z największych skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych w Europie. Wiele spośród tych drzew to pomniki przyrody. Największą sławą cieszą się dęby noszące imiona legendarnych słowiańskich braci: Lech, Czech i Rus.
Z pewnością nie mniej wrażeń dostarczy odwiedzającym Gminę Mosina Wielkopolski Park Narodowy. Z myślą o aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu przez cały rok z inicjatywy gmin: Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew, przy współpracy z WPN, powstał w roku 2014 projekt pn.”Aktywna Trójka” – trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym. W ramach przeprowadzonych prac została wyznaczona sieć tras w formie zamkniętych pętli, przeznaczona do uprawiania nordic walking, biegania, a w zimie dla narciarstwa biegowego. Ta unikatowa w Wielkopolsce sieć ponad 55 km oznakowanych tras o różnej długości i stopniu trudności poprowadzona jest po najciekawszych kulturowo i krajobrazowo miejscach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dodatkowym jej atutem jest lokalizacja, dostępność parkingów i miejsc wypoczynku na trasach oraz bliskość miasta Poznania, co sprawia, że Wielkopolski Park może być atrakcyjnym miejscem zarówno na weekendowe wycieczki, jak i codzienne treningi. Na całym terenie objętym projektem znajduj się cztery pętle.
Jedną z nich jest Pętla Mosińska o długości 7,4 km, która ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu umożliwia liczne zjazdy i podbiegi. Rozpoczyna się na parkingu Stacji Turystycznej Osowa Góra. Jej atrakcją poza bliską odległością od centrum miasta i łatwym dojazdem jest przede wszystkim Studnia Napoleona, którą można zobaczyć zaraz na początku trasy. To miejsce, z którego według legendy wodę pił sam Cesarz Napoleon Bonaparte. Na trasie położone są również malownicze jeziora Kociołek i Skrzynka. W pobliżu Pętli Mosińskiej znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości 16,97 m, z której roztacza się panorama m.in. na Mosinę, Wielkopolski Park, a przy ładnej pogodzie także na Poznań. Dla turystów przygotowano parking i kładkę spacerową, dwie wiaty biwakowe, a latem miejsce do kąpieli na tzw. Gliniankach. W pobliżu przebiegają zarówno piesze, jak i rowerowe szlaki turystyczne.
Szeroką ofertę turystyczną uzupełnia oferta kulturalna i sportowa. W centrum Mosiny w dawnej synagodze z końca XIX wieku działa Galeria Miejska, oraz Izba Muzealna. Odbywają się tutaj wernisaże, wystawy i spotkania z artystami znanymi w całym kraju. Nieopodal Galerii, przy Skwerze legendarnego Eleganta stoi pomnik tej postaci.
Kompleksy boisk sportowych, ścieżki rowerowe, ośrodki jeździeckie, przystań żeglarska oraz zorganizowane zajęcia ruchowe sprzyjają dbaniu o dobrą kondycję i propagowaniu zdrowego stylu życia. Olbrzymi potencjał turystyczny wynikający z uwarunkowań przyrodniczo-krajobrazowych terenu oraz dogodny klimat dla powstawania nowych inwestycji, sprzyjają trwałej tendencji do wzrostu liczby mieszkańców w gminie, jak również rosnącej liczby podmiotów gospodarczych. Prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe i powstają nowe osiedla domów jedno i wielorodzinnych. Wszelkie podejmowane w gminie działania znajdują odzwierciedlenie w Strategii Rozwoju Gminy, która nakierowana jest na zasady zrównoważonego rozwoju.