MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo zbiórki dla powodzianNapis opłaty urzędowe on lineLink do youtube



100 rocznica powstania

Muzyczny hołd

koncert

„Muzyczny hołd dla Niepodległej”, to cykl koncertów, które nadały artystyczny wymiar przypadającym w 2018 roku ważnym dla kraju i regionu rocznicom. Organizatorem projektu współfinansowanego przez powiat poznański była Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Europejczyk. Koncerty odbyły się w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las, w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach oraz w Pałacu w Jankowicach Gminy Tarnowo Podgórne.

Wszystkie koncerty słowem wzbogacił Piotr Niewiedział, który z charakterystycznym dla siebie dowcipem opowiedział o kulturze jaka obowiązywała w II Rzeczpospolitej. Każdy z koncertów rozpoczął się Polonezem As-dur op. 53 Fryderyka Chopina w wykonaniu wspomnianego już Piotra Niewiedziała, pianisty i konferansjera w jednej osobie. W repertuarze nie mogło zabraknąć kolejnego wielkiego polskiego romantyka Henryka Wieniawskiego, który polską kulturę popularyzował w całej Europie, a także w Ameryce i Rosji.

Słuchacze wysłuchali również Romance sans Paroles et Rondo elegant op. 9 w wykonaniu młodego skrzypka- Jana Bałabana, studenta Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ciekawą pozycją była Sonata na flet i fortepian Tadeusza Szeligowskiego, poznańskiego kompozytora i prawnika. Utwór wykonany przez najmłodszą artystkę Martę Dzięcioł uczennicę klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Franz Doppler urodzony we Lwowie to kompozytor i wirtuoz fletu. Razem z młodszym bratem Karlem również flecistą koncertowali po całej Europie wzbudzając niemałą sensację.

Podczas koncertu publiczność mogła zapoznać się z jednym z takich brawurowych duetów wykonanych również przez rodzeństwo – 2 siostry, wspomnianą już wcześniej Martę – flecistkę i Joannę Dzięcioł skrzypaczkę, studentkę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy szczególny utwór mało znanego kompozytora tamtych czasów Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego – Kwartet smyczkowy e-moll op.7 cz.3 Adagio molto espressivo oraz cz.4 Finale. Presto. Utwór, w którym kompozytor wykorzystał melodię Mazurka Dąbrowskiego przewijającą się w całej III części, nadając utworowi szczególny, narodowy charakter.

Kwartet smyczkowy wystąpił w składzie Jan Bałaban I skrzypce, Dorota Kwiecińska-Erenz II skrzypce, Lech Bałaban I altówka, Agata Ruskowiak II altówka, Agnieszka Bałaban wiolonczela. Wszystkie koncerty zostały bardzo życzliwie i entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, która wynagrodziła artystów owacjami na stojąco.

Autor: Katarzyna Dzięcioł

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 listopada 2018