Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Na wakacje tylko do powiatu
Czy w powiecie poznańskim można spędzić udane wakacje? Tak! Warto do nas przyjechać i to nawet na dłuższy urlop. Nasz region potrafi zachwycić bogactwem przyrody, pięknymi lasami i wielką liczbą jezior. Nie brakuje u nas też zabytków.
Rozpoczęły się wakacje. To czas, gdy wszyscy pakują walizki i ruszają w Polskę. W tych wakacyjnych wędrówkach warto zawitać do powiatu poznańskiego. – Jesteśmy drugim, co do wielkości powiatem w Polsce. Wyróżniamy się bogatą gamą walorów krajoznawczych i turystycznych. Mamy Wielkopolski Park Narodowy, trzy parki krajobrazowe, rezerwaty i pomniki przyrody, parki-arboreta w Kórniku i Zielonce. Nie brakuje u nas również zabytków. Te najstarsze sięgają czasów romańskich. W naszych gminach są placówki muzealne – wylicza Jan Grabkowski, starosta poznański.
O tym, że powiat poznański ma wiele do zaoferowania turystom, przekonuje również Eugeniusz Jacek, prezes i założyciel Koła PTTK Łaziki przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu. – Kórnik czy Rogalin mają już swoją markę i są jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Wielkopolsce. Atrakcji w naszym regionie jest jednak zdecydowanie więcej. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby preferujące aktywny wypoczynek, jak i ci, którzy lubią poleżeć na plaży. Do powiatu poznańskiego warto przyjechać zarówno na jeden lub kilka dni, jak i na dłuższy urlop. Nawet podczas dwutygodniowego pobytu nikt nie powinien się nudzić – uważa Eugeniusz Jacek.
– Miejsca, które warto odwiedzić nazwaliśmy Perłami Powiatu Poznańskiego – dodaje starosta. Te perły to m.in. Zamek i Arboretum w Kórniku, Pałac i park w Rogalinie, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, Dziewicza Góra w Puszczy Zielonka czy Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. – Ja szczególnie polecam wizytę w Szreniawie. Zwłaszcza nauczycielom, bo zwiedzanie tego miejsca może być doskonałą lekcją historii – twierdzi Eugeniusz Jacek. Miłośnikom historii warto tylko przypomnieć, że w powiecie jest ok. 500 obiektów uznanych za zabytki. Najstarszy rodowód mają kościoły w Murowanej Goślinie, Owińskach i Tulcach, które powstały jeszcze w XIII wieku.
Historię powiatu można doskonale poznać, decydując się na piesze lub rowerowe wędrówki. Najlepiej to zrobić, „wbijając” się w Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. Ten wyjątkowy szlak powstał w 2001 roku i prowadzi przez gminy powiatu poznańskiego, z niewielkim odcinkiem na terenie powiatu gnieźnieńskiego w Dąbrówce Kościelnej oraz samego miasta Poznania w Kiekrzu. Jego łączna długość to około 160 km. – Tę trasę można przejechać przez kilka dni. Bazę wypadową najlepiej mieć w Kórniku lub Zielonce. W powiecie nie brakuje też innych szlaków, dla osób preferujących piesze wycieczki. Te najpiękniejsze leżą na terenie Puszczy Zielonka lub zahaczają o Wielkopolski Park Narodowy – zapewnia Eugeniusz Jacek.
Powiat to nie tylko zabytki i szlaki, ale też przepiękne jeziora i kąpieliska, jak m.in. te w Błażejewku, Jarosławcu, Kórniku, Kamińsku, Lusowie, Pobiedziskach czy Niepruszewie. – Jezioro Niepruszewskie, które leży na terenie gmin Dopiewo i Buk, to wręcz idealne miejsce dla wczasowiczów. Można tam rozbić namiot czy przyjechać z przyczepą kempingową. Są tam wręcz wymarzone warunki do wędkowania – zachwala Eugeniusz Jacek. Swoich wielbicieli ma kąpielisko Glinianki w Mosinie. – To jedno z najpiękniejszych miejsc do kąpania się w całej Wielkopolsce, położone w okolicach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Plaża jest niemal w centrum miasta. Każdego lata przyjeżdżają do nas setki, jeśli nie tysiące turystów. I to nie tylko z Mosiny – mówi Waldemar Demuth, kierownik Mosińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Walory przyrodnicze i historyczne, dogodne położenie i dobra komunikacja sprzyjają rozwojowi turystyki na terenie powiatu poznańskiego. – Istotną rolę odgrywa także infrastruktura turystyczna dostosowana do oczekiwań i potrzeb osób mających różnorodne zainteresowania, potrzebujących różnych form odpoczynku, będących w różnym wieku i dysponujących zróżnicowanymi środkami finansowymi. Obok bazy noclegowej rozwinięta jest tutaj sieć restauracji, zajazdów, oferujących kuchnię regionalną oraz egzotyczną. Tworzone są ośrodki aktywnej rekreacji i odnowy biologicznej typu spa. Istnieją tu tereny do uprawiania hipiki, gry w golfa, liczne szlaki turystyczne od pieszych, wodnych, rowerowych po szlaki dla zmotoryzowanych – czytamy w wydawnictwie pt. „Powiat Poznański leksykon krajoznawczo-turystyczny” pod redakcją Włodzimierza Łęckiego.
Dla osób chcących lepiej poznać nasz region powstały także inne pozycje książkowe, takie jak „Powiat Poznański rodzinnie” oraz „Powiat Poznański przewodnik”. Do atrakcji turystycznych nawiązują też gry „Perły Turystyczne Powiatu” oraz „Memory”. Ta druga polega na układaniu w pary kart, na których znajdują się najciekawsze miejsca w powiecie. „Perły Powiatu Poznańskiego” to z kolei gra planszowa, w której zadaniem graczy jest odnalezienie i odwiedzenie najpiękniejszych miejsc w regionie. Obie gry można pobrać ze strony www.powiat.poznan.pl. Na tej stronie, w zakładce „turystyka”, znajdują się również szczegółowe informacje na temat wszystkich atrakcji turystycznych w powiecie. A jest ich naprawdę sporo i warto się nimi zainteresować.
Jan Grabkowski (starosta poznański): Zwiedzanie powiatu poznańskiego na pewno bym rozpoczął od Zamku w Kórniku, to jedno z moich ulubionych miejsc. Niedaleko Kórnika jest Rogalin, gdzie także można spędzić pół dnia. Pięknym miejscem są Owińska z Parkiem Orientacji Przestrzennej. Tuż obok jest kościół św. Mikołaja. W powiecie mamy zresztą „Szlak kościołów drewnianych”. Nie brakuje u nas także prywatnych pałacyków i ośrodków agroturystycznych, gdzie można smacznie zjeść i przenocować w bardzo dobrych warunkach. Jako młody chłopak często jeździłem nad wodę do Strzeszynka. Dzisiaj wybieram Tuczno, a jeśli miałbym ochotę popływać na łódce, to bym wyjechał nad Jezioro Kierskie. Piękne są również jeziora Niepruszewskie i Lusowskie. Zapewniam, że powiat poznański jest nie tylko doskonałym miejscem do mieszkania, ale także do zwiedzania i rekreacji. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. I to bez względu na to, czy chce leżeć na plaży, czy chce jeździć konno, spacerować lub jeździć rowerem.