Relacje
Nagroda za wyobraźnię
Ewa Kwiatkowska z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Owińskach została laureatką finału szóstej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, mieszkańców powiatu poznańskiego pod nazwą „Zlot Talentów”. – To nagroda za niesamowitą wyobraźnię, profesjonalizm, wspaniały dobór kolorów, a także pogodę ducha. Dzięki temu wszystkiemu powstała znakomita praca – argumentowało swoją decyzję jury konkursu. Ewa Kwiatkowska te wszystkie pochwały zebrała za swój obraz pt. „Miasto przyszłości”.
Nagród podczas finału Przeglądu, który tradycyjnie już odbył się w Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, było znacznie więcej. – Nasi artyści mogli zaprezentować swoje zdolności w różnych dziedzinach sztuki, takich jak teledysk, mała forma teatralna, fotografia, prezentacja wokalna, forma przestrzenna czy też malarstwo. Najwięcej prac mieliśmy właśnie w konkursie plastycznym. To jednak zrozumiałe, bo przygotowanie spektaklu czy też teledysku wymaga więcej pracy oraz zaangażowania się większej liczby osób – mówi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, jeden z organizatorów imprezy.
Wiele z finałowych prac zebrało bardzo pozytywne oceny. – Widać, że poziom Przeglądu z roku na rok się podnosi. To w dużej mierze efekt regularnie organizowanych warsztatów artystycznych dla niepełnosprawnych mieszkańców naszego powiatu. To właśnie na tych warsztatach najzdolniejsi uczestnicy wcześniejszych finałów, pod okiem profesjonalistów, mogą doskonalić swoje umiejętności. Ta współpraca z fachowcami z różnych dziedzin sztuki przynosi zresztą bardzo dobre rezultaty i chcemy ją kontynuować – zapewnia Zygmunt Jeżewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.
Profesjonalne w coraz większym stopniu są też przygotowywane prace. Tak jak choćby teledysk do piosenki „Ojczyzna” zespołu Happysad, który wykonali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Mosinie. – Przemyślany scenariusz, odpowiednia scenografia i gra aktorska, to największe atuty tego teledysku. Jednego z najlepszych, o ile nie najlepszego, w historii Przeglądu – oceniło jury. W sumie w lubońskim finale swoje talenty zaprezentowało 250 artystów z niepełnosprawnościami.
– Oni na ten Przegląd bardzo czekają i się do niego pieczołowicie przygotowują. Wiem o tym, ponieważ regularnie odwiedzam Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ten konkurs pokazuje też wielkie zaangażowanie kadry pracującej w tych placówkach. Przegląd nie tylko prezentuje potencjał artystyczny osób z niepełnosprawnościami, ale jest też doskonałą okazją do integracji całego środowiska i z pewnością warto go organizować. Żałuję tylko, że cały czas mało osób spoza Warsztatów chce prezentować swoje zdolności. Będziemy ich jednak do tego konsekwentnie namawiać – kończy Zygmunt Jeżewski.