MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Nietypowy happening

happening na placu wolności

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji, dwa dni później, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach zorganizował okolicznościowy happening. Na Placu Wolności w Poznaniu, uczniowie placówki prowadzonej przez powiat poznański wraz z pedagogami, przez kilka godzin starali się przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski środowisko osób z dysfunkcją wzroku.

– Organizując takie wydarzenie chcemy pokazać opinii publicznej, a także środkom masowego przekazu i lokalnym władzom, że osoby niewidome i słabowidzące są wśród nas. Uczą się, pracują, korzystają z komunikacji publicznej, podążają ulicami, chodnikami. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że są i że mają trudności, bariery… – podkreślała Natalia Grabowska, wicedyrektor placówki z Owińsk. Imprezie towarzyszyły między innymi występy muzyczne wychowanków Ośrodka.

– Często są to osoby bardzo uzdolnione, więc trzeba te uzdolnienia u nich rozwijać oraz zaszczepiać miłość do muzyki – zapewniał Łukasz Mirek, nauczyciel z Owińsk. Były też i inne atrakcje – Zainteresowani mogli na przykład spróbować swoich sił w pisaniu brajlem oraz pograć z naszymi uczniami w gry stolikowe, w których dotyk jest najważniejszy – wyliczał Marek Jakubowski, kolejny pedagog z placówki prowadzonej przez powiat poznański.

– Dla chętnych został zorganizowany także tor przeszkód, gdzie z zasłoniętymi oczyma, korzystając tylko z białej laski i słuchu można było zobaczyć, jak to jest być osobą niewidomą. W trakcie happeningu można było również zobaczyć kilka przedmiotów z jedynego w Polsce, a znajdującego się właśnie w Owińskach, muzeum tyflologicznego. Temu wszystkiemu towarzyszyło propagowanie ulotek i plakatów dotyczących osób niewidomych i słabowidzących – dodał.

Zdjęcia: SOSW w Owińskach

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 października 2022