MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Nowa pomoc dydaktyczna

plany tyflokartograficzne w owińskach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach wzbogacił się o kolejną, nietypową pomoc dydaktyczną. Jako jedyna placówka w kraju został wyposażony w unikalny system planów tyflokartograficznych poszczególnych pięter budynku. Reliefowe plany tyflograficzne dla niewidomych i słabowidzących Ośrodka są elementem projektu pod nazwą “Rewaloryzacja wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach”. Projekt ten został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014+ Poddziałanie 4.4.3 “Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla MOF Poznania”.

Kompleksowy zestaw planów tyflograficznych składa się z trzech teczek zawierających plany parteru i pięter, oraz materiały uzupełniające pod postacią broszur. W każdej z teczek znajdują się cztery arkusze formatu A3, które ułożone poziomo zgodnie z oznaczeniami, po dwa w dwóch rzędach tworzą kompleksowy plan parteru lub danego piętra. Dodatkowo w każdym z zestawów znajduje się legenda zbiorcza zawierająca wszystkie znaki jakie znajdują się na planach. Każda z teczek zawiera dwie broszury informacyjne niezbędne podczas studiowania planów. Pierwsza z nich zawiera wszystkie istotne informacje wykonane w piśmie brajla, w drugiej z kolei znajdziemy te same informacje ale wykonane w czarnodrukowym piśmie powiększonym oraz piśmie szpilkowym Kleina.

Plany są ogólnodostępne nie tylko dla uczniów Ośrodka, ale także dla wszystkich gości, także dla widzących. Zostały one także udźwiękowione przy pomocy systemu Qerkodów. Zamontowane wcześniej makiety dotykowe i omawiane plany wnętrz, to komplet narzędzi, które po pierwsze służą do w pełni profesjonalnej nauki orientacji przestrzennej ale też… pozwolą dzieciom i gościom dokładnie poznać przestrzeń zewnętrzną i wewnętrzną szkoły oraz internatu, a także… zaspokoją ich naturalną ciekawość.

Autor: Marek Jakubowski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 stycznia 2021