MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lut 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6 7

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Nowa ścieżka rowerowa

Ponad 4,5 km długości ma ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska. Właśnie zakończyła się jej budowa, która kosztowała łącznie ponad 4 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy powiatu poznańskiego i gminy Suchy Las oraz wsparciu marszałka województwa wielkopolskiego i MPK. Ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska powstała przy drodze powiatowej. Jej budową zajęła się gmina, jednak to powiat wykupił grunty niezbędne do realizacji inwestycji.

– Warto podkreślić, że ta 4,5-kilometrowa droga dla rowerzystów mogła powstać dzięki olbrzymiemu wparciu Unii Europejskiej, która dołożyła do budowy 3 mln zł – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.  W sumie ścieżka kosztowała ponad 4 mln zł. Powiat poznański wykupił grunty za ponad 0,5 mln zł, podobną kwotę do ścieżki dołożyła gmina Suchy Las. I to właśnie gmina zrealizowała inwestycję w dwóch etapach.

I etap, to odcinek od Radojewa do Łysego Młyna (około 1,7 km), który powstał w latach 2016-17. Kosztował 1,7 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła 1 mln zł. Budowa ścieżki była jednym z elementów olbrzymiego projektu, którego liderem było poznańskie MPK. Gmina zbudowała ścieżkę. Zakończony właśnie II etap, to odcinek od Łysego Młyna do Biedruska (2,7 km). Kosztował 2,3 mln zł, a dotacja unijna wyniosła 1,9 mln zł. Budowa rozpoczęła się w zeszłym roku.

– Przepiękne tereny, położone w pobliżu naszej drogi powiatowej sprawiają, że nie brakuje tu amatorów jazdy na rowerze. Ruchliwy odcinek nie był bezpiecznym miejscem na wycieczki. Dziś mamy nowoczesną i komfortową drogę dla rowerzystów – podkreślił Jan Grabkowski. – Zawsze powtarzam, że tego typu inwestycje podnoszą walory turystyczne naszego powiatu, który coraz częściej i chętniej odwiedzany jest przez turystów z całego kraju. Kilka lat temu Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu przebudował kompleksowo drogę w z Biedruska do Bolechowa. Teraz rowerzyści mają do dyspozycji ponad 8-kilometrową ścieżkę – dodał.

Autor: Katarzyna Fertsch

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 lipca 2018