Relacje
Nowy numer Kroniki
„Poradziliśmy sobie” – taki tytuł nosi wywiad ze starostą poznańskim Janem Grabkowskim, który rozpoczyna właśnie wydany, tegoroczny numer „Kroniki Powiatu Poznańskiego”. Nawiązuje on do ostatnich, burzliwych miesięcy, w których przyszło nam wszystkim żyć i takich wyzwań jak walka z pandemią, galopująca inflacją czy też ze skutkami wojny w Ukrainie. – Stanęliśmy przed wieloma wyzwaniami i wyszliśmy z nich zwycięsko… Dzięki temu, że w naszym powiecie przybywa mieszkańców, którzy są pracowici i zaradni, a Zarząd Powiatu z dużą konsekwencją i odpowiedzialnością zarządza budżetem, mogliśmy zrealizować wiele zadań. Zawsze powtarzam, że tyle samorządu w naszych działaniach, ile własnych pieniędzy – mówi Jan Grabkowski.
– W regionie kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju, zapewniając stabilizację finansową, gospodarczą, społeczną. Skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne – krajowe i zagraniczne. Naszą siłą jest ścisła współpraca z 17 gminami wchodzącymi w skład powiatu, a także z Poznaniem i województwem wielkopolskim… Od lat najwięcej wydajemy na drogi, oświatę i politykę społeczną. To trzy najbardziej kosztochłonne dziedziny – dodaje. Starosta poznański mówi także m.in. o tym, jak powiat poznański wspierał uchodźców z Ukrainy. – Działaliśmy kierunkowo i konkretnie. Od samego początku przestawiając działanie wszystkich właściwych wydziałów Starostwa na potrzeby nowej, bardzo licznej grupy mieszkańców – stwierdził.
O czym jeszcze można przeczytać w nowym wydaniu „Kroniki Powiatu Poznańskiego”? Choćby o Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który jest obecnie najnowocześniejszą tego typu placówką w kraju. Piszemy również o projekcie „Od dalekiej do bliskiej”, który był realizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Suchym Lesie, który był poświęcony Marii Konopnickiej i miał na celu promowanie czytelnictwa, a także o Szlaku Kulinarnym „Smaki Powiatu Poznańskiego”, zrzeszającym i doceniającym pasjonatów smaków. W naszym nowym wydawnictwie nie brakuje także różnego rodzaju analiz i innych tekstów publicystycznych. Liczącą 160 stron całość tradycyjnie zamyka kalendarium. Zachęcamy zatem do lektury.
Nową, tak jak i wcześniejsze „Kroniki Powiatu Poznańskiego”, można znaleźć TUTAJ. Nasze wydawnictwo jest również dostępne w wersji papierowej, którą będzie można otrzymać podczas różnych „wydarzeń z powiatem poznańskim”.