Relacje
O bezrobociu absolwentów…
W Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono “Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Powiatu Poznańskiego w roku 2016/2017”. – Od pewnego czasu poziom bezrobocia jest bardzo niski i mamy do czynienia z “rynkiem pracownika”. My ze swej strony na bieżąco analizujemy rynek pracy, stawiając przy tym na szkolenie zawodowe, rozbudowując szkoły i ucząc na najwyższym poziomie. Dzięki temu mamy świetnie wykształconą młodzież, a nie bezrobotnych – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. Na konferencji, której organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, obecni byli również m.in. Zygmunt Jeżewski członek zarządu powiatu w Poznaniu oraz Maria Sowińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Poniżej prezentujemy “Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Powiatu Poznańskiego w roku 2016/2017”.
SYTUACJA NA LOKALNYM RYNKU PRACY – grudzień 2017/maj 2018:
* dane za kwiecień 2018r. Stopa bezrobocia w Polsce wynosi: 6,3 %, w Wielkopolsce: 3,6%.
MŁODZI NA RYNKU PRACY
W 2017 roku dominował „rynek pracownika”. Eksperci rynku pracy podkreślają, że polski rynek zatrudnienia znalazł się w sytuacji w jakiej nie był od 25 lat. Szczególnie korzystana sytuacja występuje na terenie Poznania i powiatu poznańskiego wyróżniających się jednym z największych i najbardziej aktywnych rynków pracy w kraju. Występująca w 2017 roku korzystana sytuacja dla osób poszukujących zatrudnienia wpłynęła na zmniejszenie poziomu bezrobocia i wzrost poziomu zatrudnienia. Pracodawcy w Poznaniu i powiecie poznańskim mierzyli się z problemem braku kandydatów do pracy. Nadal jednak bezrobocie wśród młodzieży stanowi istotny problem. Sytuacja osób młodych kształtuje funkcjonowanie lokalnych rynków pracy, a bezrobocie tej grupy osób wywołuje skutki społeczne, ekonomiczne i polityczne. Stąd też sytuacja osób młodych jest przedmiotem wielu analiz na szczeblu europejskim i krajowym.
Korzystna koniunktura występująca na rynku pracy znalazła odzwierciedlenie w spadku odsetka osób młodych pozostających bez pracy. Jednakże nadal, w skali kraju na koniec lutego 2018 roku 12,46% osób do 25. roku życia spośród ogółu bezrobotnych pozostawało bez pracy. Absolwenci szkół wymagają więc szczególnego wsparcia, gdyż w dużej mierze nie posiadają doświadczenia zawodowego, ich kwalifikacje i kompetencje nie w pełni odpowiadają zapotrzebowaniu pracodawców i jeszcze wielu młodych ludzi nie potrafi skutecznie i aktywnie szukać pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu od 18 lat przygotowuje Raport prezentujący szczegółową analizę sytuacji absolwentów szkół ponadgimnazjalnych koncentrując się na stanie bezrobocia rejestrowanego absolwentów szkół, ofercie edukacyjnej, możliwościach zatrudnienia i aktywizacji zawodowej absolwentów.
W Raporcie zawarte zostały analizy porównawcze tendencji występujących na lokalnym rynku pracy od 2000 roku, informacje jakie szkoły i kierunki kończyli młodzi ludzie, jakie zawody są obecnie poszukiwane na rynku pracy. W Raporcie uwzględnione zostały także działania podejmowane na rzecz młodych w szczególności w obszarze edukacji, monitoringu rynku pracy i aktywizacji młodych.
DANE STATYSTYCZNE – spadek liczby osób bezrobotnych
Bezrobotni, w tym młodzież do 25 roku życia, zarejestrowani w urzędach pracy całego kraju, województwa wielkopolskiego oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu na koniec lutego w latach 2014-2018:
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych – stan na koniec lutego 2018 roku:
Polska: W kraju na koniec lutego 2018 roku w rejestrach powiatowych urzędów pracy znajdowało się 1.126.730 bezrobotnych, czyli o 256.646 osób (to jest o 18,55%) mniej w stosunku do stanu na koniec lutego 2017 roku. Osoby do 25 r.ż. stanowiły 12,46% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, t.j. 140.355 osób, o 23,78% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedzającego.
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu: W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu na koniec lutego 2018 roku zarejestrowanych było 8.714 osób bezrobotnych, czyli o 2.389 osób (o 21,52%) mniej niż lutym 2017 roku. Osoby do 25 r.ż. stanowiły 6,97% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, t.j. 607 osób, o 26,16% mniej w stosunku do stanu sprzed roku. Jest to najniższy odsetek osób do 25 r.ż. obserwowany w poznańskim urzędzie pracy od wielu lat.
MŁODZI KOŃCZĄCY SZKOŁY
Struktura absolwentów według rodzaju ukończonych szkół, w latach 2016 i 2017:
MŁODZI SZUKAJĄCY PRACY
Struktura bezrobotnych absolwentów szkół według poziomu wykształcenia, z lat szkolnych 2015/2016 i 2016/2017 zarejestrowanych w urzędzie do końca lutego 2017 i 2018 roku:
W okresie 1.03.2017 – 28.02.2018 roku zarejestrowało się łącznie 731 absolwentów analizowanych szkół, nieznacznie więcej (o 23 osoby) w porównaniu do poprzedniego roku. Duży odsetek bezrobotnych z wykształceniem wyższym potwierdza sytuację na rynku pracy związaną ze znacznym zapotrzebowaniem (niedoborem) pracowników z kwalifikacjami zawodowymi (na poziomie szkoły zawodowej lub średniej).
Wskaźniki zatrudnienia wśród bezrobotnych absolwentów szkół są wysokie – spośród absolwentów z rocznika 2016/2017 zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu co druga osoba lub prawie co druga osoba podjęła zatrudnienie. Jest to najwyższy poziom podejmowania aktywności zawodowej obserwowany od 2001 roku.
W zależności od typu szkoły w analizowanym okresie aktywność zawodową podjęło:
– 45,00% zarejestrowanych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych
– 51,26% zarejestrowanych absolwentów techników zawodowych
– 50,00% zarejestrowanych absolwentów policealnych szkół zawodowych
– 44,93% zarejestrowanych absolwentów liceów ogólnokształcących
– 59,23% zarejestrowanych absolwentów szkół wyższych.
WSKAŹNIK BEZROBOCIA ABSOLWENTÓW
Średni wskaźnik bezrobocia dla wszystkich absolwentów wyniósł 1,72% i był zbliżony do ubiegłorocznego.
W zależności od typu szkoły średnie wartości wskaźnika bezrobocia wynoszą:
– dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych: 7,31%
– dla absolwentów techników zawodowych: 5,53%
– dla absolwentów policealnych szkół zawodowych: 2,11%
– dla absolwentów szkół wyższych: 1,37% (spadek o 0,18 punktu procentowego).
REKOMENDACJE
W Raporcie sformułowano także rekomendacje w celu wzrostu efektywności działań podejmowanych na rzecz osób młodych i ich dopasowania do potrzeb generowanych przez rynek pracy:
• dalsze podnoszenie jakości kształcenia i dostosowywanie programów nauczania na wszystkich poziomach edukacji do potrzeb obecnie występujących na rynku pracy oraz biorąc pod uwagę prognozy rozwoju branż w regionie,
• monitoring rynku pracy w zakresie analizy trendów występujących na lokalnym rynku zatrudnienia,
• konieczność ścisłej kooperacji systemu edukacji z pracodawcami na rzecz wzajemnego uzupełniania działań wspierających kształcenie zawodowe dostosowane do zapotrzebowania,
• rozwój sieci doradztwa zawodowego jako niezbędnego elementu procesu wyboru kierunku kształcenia,
• promocja kształcenia ustawicznego,
• promocja postaw proprzedsiębiorczych jako uniwersalnych kompetencji poszukiwanych na rynku pracy.