MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

O medale przy stołach

Logo osób niedowidzących

W Parku Rekreacyjno-Sportowym FairPlayce w Poznaniu odbędą się VII mistrzostwa Polski w tenisie stołowym dźwiękowym. Pomysłodawcą tej dyscypliny sportu jest Leszek Szmaj, nauczyciel wychowania fizycznego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. – Grę stworzyłem z myślą o osobach niewidomych, jednakże jej zasady umożliwiają rywalizację również słabowidzącym i widzącym. Wszyscy grają bowiem w specjalnych goglach, całkowicie ograniczających widoczność – mówi autor.

– Grać w to może praktycznie każdy, bo obciążenia fizyczne nie są duże. W tym przypadku najważniejsze jest jednak to, że każdy ma równe szanse. Ten sport nikogo nie faworyzuje. Osoby niewidome nie stoją na straconej pozycji w konfrontacji z osobami widzącymi. W tej dyscyplinie każdy może osiągnąć sukces sportowy. Na czym polega tenis stołowy dźwiękowy? W największym skrócie mówiąc, na podawaniu piłeczki za pomocą rąk, ale w taki sposób, żeby ta odbiła się minimum dwukrotnie na polu podającego i nie została złapana przez przeciwnika – dodaje Leszek Szmaj.

Jego pomysł szybko zdobył sobie popularność i obecnie jest już znany także poza Polską. O tym, że tenis stołowy dźwiękowy cały czas się rozwija świadczą też mistrzostwa Polski, których siódma edycja odbędzie się w dniach 25-27 października w Poznaniu. – Ta impreza ma coraz liczniejszą obsadę, a o medale jest coraz trudniej – przyznaje nauczyciel z Owińsk. Ubiegłoroczną rywalizację zdominowali zawodnicy z Łodzi, a reprezentanci Ośrodka z Owińsk zakończyli imprezę z dwoma srebrnymi krążkami. Jak będzie teraz? Mecze finałowe zaplanowano na niedzielę, od godz. 11.00.

Program mistrzostw
piątek, 25 października
godz. 15.15 – uroczyste otwarcie mistrzostw
godz. 15.45 – rozpoczęcie gier turniejowych
godz. 18.30 – przerwa
godz. 19.30 – dokończenie gier
godz. 21.00 – zakończenie pierwszego dnia zawodów

sobota, 26 października
godz. 08.45 – rozpoczęcie gier turniejowych
godz. 14.00 – przerwa
godz. 15.30 – kontynuacja gier pojedynczych, gier podwójnych oraz drużynówki
godz. 18.30 – przerwa
godz. 21.00 – zakończenie drugiego dnia zawodów

niedziela, 27 października
godz. 08.45 – kontynuacja gier turniejowych
godz. 11.00 – finały gier pojedynczych, gier podwójnych oraz drużynówki
godz. 12.30 – ceremonia wręczania medali

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 października 2019