100 rocznica powstania
O Powstaniu w Bazarze
Debata „O Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania” odbędzie się 3 października w poznańskim hotelu Bazar. Miejsce jest symboliczne, bo to właśnie w hotelu Bazar zatrzymał się przed stu laty Ignacy Jan Paderewski, wybitny polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. – Jego przyjazd, 26 grudnia 1918 roku, do Poznania w sposób niezamierzony wywołał w następnym dniu wybuch powstania – przypomina prof. dr hab. Janusz Karwat. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się błyskawicznie.
– Ważną rolę w tym zrywie niepodległościowym odegrały ochotnicze oddziały z obszaru obecnego powiatu poznańskiego. Z pomocą dla Poznania podążyły m.in. kompanie Dopiewa, Fabianowa, Kórnika, Pobiedzisk, Rokietnicy i Stęszewa. Batalion zachodniopoznański por. Andrzeja Kopy odegrał kluczową rolę w zdobyciu Ławicy 6 stycznia 1919 roku, by wkrótce udać się na front zachodni powstania. Pierwszy głównodowodzący mjr Stanisław Taczak stworzył podstawy organizacyjne wojska, a oddziały ochotnicze wyzwoliły większość obszaru Wielkopolski – opisuje profesor.
I właśnie wydarzenia sprzed stu lat będą tematem przewodnim debaty w hotelu Bazar pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego. Debatę swoim patronatem medialnym objęły TVP 3 Poznań oraz Radio Poznań. – Wezmą w niej udział wybitni profesorowie: Janusz Karwat i Waldemar Łazuga z Poznania, Andrzej Chwalba z Krakowa oraz Tomasz Nałęcz z Warszawy. Ich dyskusji przysłuchiwać się będzie ponad stu zaproszonych gości. Całość wzbogaci odpowiednia oprawa historyczna – zdradza Jan Grabkowski.
– Dlaczego organizujemy taką debatę? Dla nas wszystkich ma to być żywa lekcja historii. Chcemy przypomnieć i uświadomić młodemu pokoleniu, ale nie tylko, jak niezwykle ważnym wydarzeniem było Powstanie Wielkopolskie. To przecież dzięki niemu Wielkopolska została włączona w granice Państwa Polskiego – dodaje Starosta Poznański. – Wielkopolanie kroczyli do niepodległości dwoma drogami: prac organicznych i działań militarnych. Umiejętnie połączyli zdolności żołnierskie wyniesione z wojny z dobrym gospodarowaniem, zmysłem organizacyjnym i zdyscyplinowaniem – dodaje Janusz Karwat.
Zbliżająca się debata to nie jedyne wydarzenie organizowane przez powiat poznański, nawiązujące do setnej rocznicy wybuchu powstania. Już dwa dni później w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbędzie się finał konkursu wiedzy o powstaniu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. – Organizujemy też wycieczki do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Korzystają z nich uczniowie szkół prowadzonych przez powiat poznański. Debata, konkurs czy wycieczki to doskonała okazja, aby nie tylko opowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach sprzed stu lat, ale także przypomnieć o najwybitniejszych postaciach związanych z tym zrywem i tym samym oddać im należny hołd. Hołd, na który zasługują – kończy Jan Grabkowski.