MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Od stycznia nowe połączenia PKM (12.10.2019)

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, pociągi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pojadą do Obornik i Wrześni. W kolejnym etapie do PKM przystąpią samorządy położone wzdłuż linii w kierunku Wronek, Gniezna i Kościana. Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) rozpoczęła funkcjonowanie w czerwcu ub. roku. Pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie z Poznania w kierunku: Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. Natomiast we wrześniu uruchomiona została relacja z Poznania Głównego do Swarzędza, która rok później – we wrześniu 2019 roku – została wydłużona do Kostrzyna Wlkp.

W Poznaniu podpisano porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia kolejnych połączeń w ramach PKM – do Obornik i Wrześni. Jak podkreślono w trakcie uroczystości, dokumenty, które zawierają m.in. deklarację udziału samorządów we współfinansowaniu PKM, mają charakter deklaratywny i nie rodzą żadnych konsekwencji finansowych. Po podpisaniu porozumień zostaną one zaakceptowane przez rady samorządów, następnie przedstawiciele samorządów podpiszą wspólne umowy.

– Nasze dzisiejsze spotkanie jest konsekwencją decyzji sprzed 12 lat, gdy podjęliśmy działania, które dały początek Stowarzyszeniu Metropolia Poznań. Wielu naszych mieszkańców chciałoby wszystko od razu. Jednak nie można niczego stworzyć natychmiast, ponieważ tworzenie jest procesem. I dzisiaj jesteśmy uczestnikami kolejnego etapu w pewnym procesie – powiedział starosta poznański, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań Jan Grabkowski. Pociągi na trasach do Obornik i Wrześni, w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, rozpoczną kursowanie wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, czyli na początku przyszłego roku.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że w jego opinii „ten projekt jest wyrazem naszej solidarności”. – Jeżeli chcemy rozwijać nasze województwo i metropolię Poznań to możemy to tylko wtedy zrobić, jeżeli będziemy koszty ponosić solidarnie. Poznań nigdy nie będzie próbował z takiej solidarności się wyłamać. Jako prezydent Poznania chcę o tym zapewnić – powiedział.

Poznańska Kolei Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański, oraz położone – wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego – gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej. Zakładana częstotliwości kursowania pociągów w systemie PKM w godzinach szczytu przewozowego wynosi 30 minut.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.
Uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej następuje etapami, począwszy od połowy 2018 roku. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.

Onet

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 października 2019