Relacje
Odwiedzając zabytki…
Piękno danego miejsca tworzą często zadbane zabytki. I takie mamy w powiecie poznańskim. Każdego roku w budżecie powiatu rezerwowane są środki finansowe na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach, które beneficjenci mogą wykorzystać do początku grudnia danego roku. Trzynastego września członkowie Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu w Poznaniu wraz z Tomaszem Łubińskim – wicestarostą poznańskim oraz Wiesławem Biegańskim – Powiatowym Konserwatorem Zabytków odwiedzili niektórych beneficjentów. – Takie spotkania to nie tylko okazja do pochwalenia się realizacjami, ale także możliwość porozmawiania o potrzebach. Większość działań nie jest jednorazowa, to są wieloletnie projekty – mówił T. Łubiński.
W tym roku, m.in. ze środków powiatu odnowione zostały polichromie ścienne i malowidło na suficie we wnętrzu kościoła pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie (gmina Tarnowo Podgórne) oraz ołtarz boczny w kościele pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku (gmina Mosina). Kościół pw. św. Idziego w Modrzu (gmina Stęszew) w tym roku wyremontuje dach. Już teraz można podziwiać odrestaurowany ołtarz boczny i polichromie, na które to prace parafia otrzymała środki w latach poprzednich.
Odwiedziliśmy także firmę Luvena S.A., właściciela zespołu budynków przemysłowych z lat 1909 – 1914, autorstwa Hansa Poelziga, która z dofinasowaniem powiatu wykonuje prace remontowe związane z poszyciem dachowym hali produkcyjnej oraz zabezpieczeniem wlotu komina przemysłowego. Pięknieją także zabytkowe wille, jak na przykład te w Luboniu, w których również dzięki środkom z powiatu poznańskiego wymienione zostały pokrycia dachowe.
Zdjęcia: Anna Skalska