MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Olimpiada seniorów

Olimpiada senioralna w Luboniu 2019

Takich emocji w hali Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji chyba jeszcze nie było. A wszystko za sprawą I Powiatowej Olimpiady Senioralnej. – Chcieliśmy pokazać, że seniorzy też potrafią się bawić i nie stronią od aktywności fizycznej – mówił Zbigniew Jankowski z Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku. – Skąd pomysł na taką imprezę? On się zrodził podczas jednego ze spotkań Powiatowej Rady Seniorów. Starosta poznański, Jan Grabkowski szybko podchwycił temat i dał nam zielone światło – dodała Irena Skrzypczak.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo Olimpiada zgromadziła na starcie zawodników z ośmiu gmin. – Serce rośnie, jak się widzi ich w akcji. Seniorzy pokazali młodym ludziom, że czasami warto wyjść z domu, a nie tylko siedzieć przed telewizorem czy komputerem. Chciałem zresztą przypomnieć, że najstarszy medalista olimpijski świętował swój sukces w wieku 72 lat. Zatem wszystko jeszcze przed uczestnikami powiatowej Olimpiady – stwierdził Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski z 2000 roku z Sydney w rzucie młotem, który oklaskiwał zmagania seniorów.

Wspomniany przez niego najstarszy medalista igrzysk olimpijskich, to Szwed Oscar Swahn, który zdobył srebrny medal w strzelectwie w 1920 roku. Strzelectwo, a konkretnie konkurencja pod nazwą „jednooki snajper” znalazła się również w programie lubońskiej imprezy. Wygrała ją Dorota Szajkowska z Lubonia. Panie były też najlepsze w układaniu wieży z puszek oraz rzutach do tarczy. W tej pierwszej konkurencji na najwyższym stopniu podium stanęła Regina Kaczmarek z Tarnowa Podgórnego, a „śwignięcie w dychę” wygrała Bronisława Przybyłowicz z Suchego Lasu.

Najwięcej emocji dostarczyła jednak konkurencja pod nazwą „ciepnięcie moherem”. – Wielu z zawodników miało swoją technikę rzutu. Ważne jednak było to, aby beret spadł antenką do góry, bo w innym przypadku próba była spalona – opisuje Zbigniew Jankowski. W tej moherowej rywalizacji najlepiej zaprezentował się Andrzej Chudziak z Komornik, po którego rzucie nakrycie głowy poszybowało grubo poza granicę dziesięciu metrów. Dla panów, przynajmniej teoretycznie, była też konkurencja „gwóźdź olimpiady” polegająca na szybkim wbijaniu gwoździ.

W tym przypadku triumfował Piotr Kusy z Lubonia, ale tuż zanim uplasowała się Danuta Kurasińska, co tylko potwierdza, że kobiety doskonale radzą sobie z młotkiem w ręku. Wiele emocji dostarczył także slalom z jajem, w którym najszybszy i najbardziej precyzyjny okazał się Antoni Paszkowiak z Komornik. Listę konkurencji uzupełniał konkurs wiedzy o powiecie poznańskim. I tutaj poziom był bardzo wysoki, a najwięcej o naszym regionie wiedziała Danuta Woźniak z Lubonia.

I Powiatowa Olimpiada Senioralna przeszła zatem do historii. Zawody przyniosły mnóstwo emocji, a w ich trakcie padło kilka znakomitych wyników. – Jestem jednak przekonana, że w następnej edycji część z nich zostanie poprawionych. Bo też nie wyobrażam sobie, aby następnej edycji nie było. Tym bardziej, że seniorzy są otwarci na wszelkie nowości, a bawić potrafią się jak mało kto. A przecież o dobrą zabawę w tej imprezie tak naprawdę chodzi – podsumowała Irena Skrzypczak, przewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów.

Jednooki snajper
1. Dorota Szajkowska (Luboń)
2. Irena Czerwińska (Luboń)
3. Bogumiła Sołtysik (Kostrzyn)

Wieża z puszek
1. Regina Kaczmarek (Tarnowo Podgórne)
2. Ewa Michałowska (Luboń)
3. Mirosława Nowicka (Suchy Las)

Ciepnięcie moherem
1. Andrzej Chudziak (Komorniki)
2. Wojciech Pankros (Tarnowo Podgórne)
3. Elżbieta Skorupska (Komorniki)

Śwignięcie w dychę
1. Bronisława Przybyłowicz (Suchy Las)
2. Bolesław Walczak (Dopiewo)
3. Zenon Wroński (Pobiedziska)

Gwóźdź olimpiady
1. Piotr Kusy (Luboń)
2. Danuta Kurasińska
3. Bolesław Walczak (Dopiewo)

Slalom z jajem
1. Antoni Paszkowiak Komorniki
2. Zenon Broński (Pobiedziska)
3. Danuta Woźniak (Komorniki)

Czy znasz powiat poznański?
1. Danuta Woźniak (Luboń)
2. Grażyna Soja (Luboń)
3. Elżbieta Królikiewicz (Luboń)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 października 2019