MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Pamiętają o historii

oddali życie za Polskę

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z tym wiele imprez nawiązuje do tych wydarzeń. Nie inaczej jest w przypadku rajdów organizowanych przez Oddział Środowiskowy PTTK Poznań „Nowe Miasto” im. Franciszka Jaśkowiaka. – Od początku roku staramy się przypominać o tej rocznicy. Już jedna z pierwszych naszych tegorocznych imprez, czyli „Bądź turystą w swoim mieście” miała na celu przypomnienie tego, co się wydarzyło przed stu laty. A to jeden z naszych największych rajdów. Uczestniczy w nim blisko pół tysiąca osób – mówi prezes Oddziału, Eugeniusz Jacek.

Do Powstania Wielkopolskiego nawiązywał również rajd „Bez barier i granic”, którego metę zlokalizowaliśmy w Owińskach. – Na tamtejszym cmentarzu są groby powstańców. I my o tym nie zapomnieliśmy. Za nami jest już także rajd „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego”, który był w całości sfinansowany przez powiat poznański. Przygotowaliśmy na tę okazję trzy trasy autokarowe, im. Ignacego Jana Paderewskiego z Owińsk, im. gen. Stanisława Taczaka ze Swarzędza oraz im. gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego z Dopiewa. Wszystkie kończyły się w Lusowie, gdzie mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Była zatem doskonała okazja, aby je zwiedzić – dodaje prezes.

Warto też dodać, że na zakończenie tej nietypowej wycieczki rozstrzygnięty został konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, a wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody. Ciekawie zapowiada się również impreza zaplanowana na 24 i 25 listopada. – Organizujemy ją wspólnie z Oddziałem PTTK z Mysłowic. A tak się składa, że to właśnie tam wybuchło pierwsze powstanie śląskie. Chcemy połączyć ten zryw niepodległościowy z naszym Powstaniem Wielkopolskim. Ci, którzy wezmą udział w rajdzie, odwiedzą miejsca, upamiętniające wydarzenia z 1918 roku. Imprezę zakończymy w Mosinie. Jak zatem widać, pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim. I to nie tylko wtedy, kiedy jest rocznica – kończy Eugeniusz Jacek.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 października 2018