Relacje
Pamiętamy o Czerwcu 1956
Stanowisko Rady Powiatu w Poznaniu w sprawie upamiętnienia 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku podjęte podczas XXXI sesji, która odbyła się 16 czerwca 2021 roku:
„Strajk w zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, wielotysięczny protest na placu Adama Mickiewicza oraz uliczne demonstracje 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu stały się pierwszym, masowym buntem przeciwko komunistycznej władzy w powojennej Polsce. Odważne wystąpienia poznańskich robotników domagających się poprawy warunków życia były również manifestacją sprzeciwu wobec bezprawia, które stosowały władze. Protestujący żądali „Chleba i Wolności”.
Demonstracje krwawo stłumiły milicja, aparat bezpieczeństwa i wojsko. Zginęło kilkadziesiąt osób, setki zostało rannych, a wielu było aresztowanych i poddanych brutalnemu śledztwu. Tragicznym symbolem tamtych wydarzeń jest śmierć zaledwie 13-letniego Romka Strzałkowskiego.
Dramatyczne wydarzenia w stolicy Wielkopolski sprzed 65 lat okazały się dalekosiężne w skutkach dla całego kraju. Poznański Czerwiec 1956 dał początek długiej walki narodu polskiego o przywrócenie wolności i demokratycznych zasad życia społecznego. Dowodem na to są kolejne robotnicze wystąpienia w Gdańsku w 1970 roku, Radomiu i Ursusie w 1976 roku, a także strajki na Wybrzeżu w 1980 roku, dzięki którym powstała „Solidarność”.
Bunt robotników w Poznaniu stał się inspiracją dla kolejnych zrywów niepodległościowych, zakończonych w 1989 roku zmianą systemu politycznego – tym razem już na skutek pokojowych przemian ustrojowych.
Rada Powiatu w Poznaniu w 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku składa hołd jego Bohaterom, a uroczyste przypomnienie tamtych wydarzeń jest świadectwem pamięci i solidarności z uczestnikami niepodległościowego zrywu jakim bez wątpienia był „poznański czarny czwartek” 1956 roku.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956 ROKU”.
Przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu
Piotr Burdajewicz