Perły Powiatu Poznańskiego
Perły: Kościół w Węglewie
„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Takim skarbem architektury jest drewniany Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie w gminie Pobiedziska. Świątynia posiada konstrukcję sumikowo-łątkową i składa się z prostokątnej nawy i prezbiterium.
– Wzmianki o Węglewie występują już w 1100 roku, a są zawarte w aktach konsystorskich. Węglewo należało w tym czasie do kasztelanii na Ostrowie Lednickim. Nazwa wioski pochodzi prawdopodobnie od rycerza Węgla, który za szczególne zasługi otrzymał od księcia osadę, która przyjęła później miano Węglewa od jego nazwiska. Bolesław Pobożny w roku 1266 lokuje wieś na prawie średzkim, zobowiązując sołtysa do zbudowania kościoła – można przeczytać na stronie parafii pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej .
– Brak jest dokumentów źródłowych, iż budowa Kościoła została zrealizowana w roku lokacji. Można jednak przypuszczać, że tak było. Akta Konsystorza Gnieźnieńskiego mówią o wsi królewskiej, Węglewie ze starożytnym kościołem jako dawno istniejącym, zawsze drewnianym. W 1811 roku podczas wizytacji odnotowano: “Kościół tak mocno zrujnowany, że dla bojaźni zabicia przez upadek zgromadzonego na nabożeństwie ludu, z rozkazu Konsystorza został zapieczętowany”.
Obecnie istniejący Kościół został wystawiony kosztem Skarbu Królewskiego i Parafian w 1818 roku w miejsce zniszczonej starością poprzedniej świątyni. Od tamtego czasu był wielokrotnie remontowany. Świątynia znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.
Zobacz film o Kościele w Węglewie