MenuMenu główne
Powiat Poznański



Perły Powiatu Poznańskiego

Perły: Muzeum A. Fiedlera

„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Niezwykłym miejscem jest na pewno Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Placówka rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 1974 roku i mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji.

– Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum – czytamy na stronie Muzeum. Patron Muzeum – Arkady Fiedler, to wybitny pisarz i podróżnik. Urodził się w 1894 roku w Poznaniu.

Debiutował w 1917 cyklem wierszy “Czerwone światło ogniska” na łamach poznańskiego “Zdroju”. W 1928 wyruszył w pierwszą, wielką podróż do południowej Brazylii. Przywiózł z niej bogate zbiory zoologiczne i botaniczne, które bezinteresownie przekazał Muzeum Przyrodniczemu i innym placówkom naukowym w Poznaniu, i nie mniej bogate wrażenia, które opisał w książkach “Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” i “Wśród Indian Koroadów”.

W 1933 urzeczywistnił swoje najgorętsze marzenie: wyruszył do Amazonii, do najbujniejszej pod słońcem puszczy tropikalnej. Wyprawa zaowocowała książką “Ryby śpiewają w Ukajali”, która przyniosła pisarzowi wielką, popularność i uznanie czytelników. W 1936 roku wydał “Kanadę pachnącą, żywicą”. Wybuch II Wojny Światowej zastał Fiedlera na Tahiti.

Pisarz porzucił baśniową wyspę, by wybrać żołnierski los. Przez Francję dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników bohatersko walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę “Dywizjon 303” – jej przedruki krążyły w okupowanym kraju, krzepiąc ducha. Pływał też na polskich statkach handlowych – wysiłek wojenny naszych marynarzy opisał w książce “Dziękuję ci, kapitanie”.

W 1946 wrócił do ojczyzny i zamieszkał w Puszczykowie. Nadal wiele podróżował – odwiedził Meksyk, Indochiny, Brazylię, Madagaskar, kilkakrotnie Afrykę Zachodnią. Plonem tych podróży były m.in. “Dzikie banany”, “Piękna straszna Amazonia”, “Madagaskar okrutny czarodziej”, “Spotkałem szczęśliwych Indian”. Napisał powieści dla młodzieży: “Mały Bizon”, “Wyspa Robinsona”, “Orinoko”, książki autobiograficzne – “Mój ojciec i dęby”, “Wiek męski – zwycięski”.

W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Do każdej przygotowywał się niezwykle starannie, studiując mapy, atlasy, czytając książki o krajach, do których się wybierał. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło10-milionowym nakładzie.

Informacje ze strony Muzeum.

muzeum_arkadego_fiedlera-opis

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 marca 2017